Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aplikace poznají, na co máte vyrážku? Experti před nimi varují

Zdraví

  7:00
WASHINGTON - V současnosti je na trhu k dispozici více než 200 mobilních aplikací, které mají být schopné diagnostikovat kožní vyrážky a pihy. Američtí vědci nicméně varovali, že by na ně lidé neměli spoléhat víc, než na radu lékaře.
Podrážděná pokožka - ilustrační foto

Podrážděná pokožka - ilustrační foto foto: Shutterstock

Názvy těchto aplikací jsou například What's My Rash? (co mám za vyrážku) nebo iSore (sore - angl. bolák). Podle studie zveřejněné v odborném časopise americké zdravotnické asociace je více než polovina z 229 posuzovaných aplikací převážně určena zákazníkům a pacientům, ale jen hrstku z nich skutečně vytvořili lékaři.

Některé popisují, jak vypadá akné, růžovka (rosacea), lupénka (psoriáza) nebo ekzém, a to jak textem, tak i na fotografiích. Další poskytují doporučení, jaký použít ochranný faktor opalovacího krému na základě typu kůže uživatele a aktuálních klimatických podmínek. Zvláště znepokojivé jsou ale ty aplikace, které uživateli umožňují pořídit snímek podezřelého místa na kůži a posoudit ho z hlediska možného rizika rakoviny, uvedli vědci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Některé aplikace pro chytré telefony, které posuzovaly fotografie poškození kůže z hlediska rizika malignity, vykazovaly vysoce proměnlivou diagnostickou přesnost," uvedla studie, z níž cituje agentura AFP. Předchozí výzkum zjistil, že spolehlivost testů sahala od sedmi do 98 procent.

Aplikace zdarma

V rámci studie vědci "prohnali" jednou takovou aplikací snímky maligních melanomů a zjistili, že je program z 88 procent shledal jen jako středně rizikové. Naprosto chybně pak uživatelům radil, aby léze jen sledovali.

"Tato diagnostická nepřesnost může poškodit pacienty, kteří těmito relativně levnými prostředky nahradí osobní lékařskou péči odborníka. Odložit léčbu melanomu je nebezpečné," dodala studie. Více než polovina aplikací, které vědci posuzovali, byla zdarma. Průměrná cena těch placených se pohybovala kolem tří dolarů (asi 60 korun).

Autoři: ,
Témata: kůže, AFP

Mohlo by vás zajímat