Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chcete v minutě zpět opálení? Nástřik barvou neublíží

Před a po aplikaci samoopalovacího přípravku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před a po aplikaci samoopalovacího přípravku. | foto: Shutterstock

PRAHA Léto je dávno pryč a s ním i opálení, které jsme někteří pracně získávali úmyslným vystavováním kůže slunečním paprskům. Jednou z možností, jak mít opět tmavou pokožku, je nechat si aplikovat samoopalovací nástřik.

Ten, kdo nechce chodit do solária, o jehož škodlivých účincích už se léta diskutuje, může použít samoopalovací přípravky. Může si koupit buď samoopalovací krém nebo zajít do salonu na "nástřik". Ten mu zaručí téměř okamžité "opálení", které vydrží až deset dní. Mohou ho tak ocenit například ti, kteří se chtějí vypadat opáleně třeba kvůli svatbě, tanečním či plesu.

ČTĚTE TAKÉ:

Proto ho využila i Monika Vlčková z Prahy. Před třemi lety chtěla na fotce z maturitního plesu vypadat zkrátka co nejlépe. Se samoopalovacím nástřikem byla v zásadě spokojena, jen nakonec litovala, že nezvolila světlejší odstín. „Byla to razantní změna a nevypadalo to úplně přirozeně,“ popisuje Vlčková. Vadilo jí také, že měla obarvené i dlaně. „Nesměla jsem přijít do styku s vodou několik hodin. Zřejmě jsem zapomněla a umyla si ruce,“ vzpomíná.

Na aplikaci barvy byla Vlčková jen jednou, ale dlouhodobě by prý tuto metodu neužívala. Bála by se, že by to mělo negativní účinky na její kůži. To však vyvrací dermatoložka Andrea Vocilková. S kůží to i při dlouhodobém používání neudělá po zdravotní stránce prý vůbec nic. „Problémy by mohli mít jen lidé s citlivou, suchou nebo ekzémovou kůží. V rozumném salonu by takové lidi ani neměli brát. Sami by z toho měli jedině komplikace,“ myslí si Vocilková.

"Citlivá pleť? To se neřeší"

V Salonu Maxx v Praze se prý však neřeší, zda zákazník má či nemá citlivou pleť. „S naším přípravkem ještě nikdy žádné komplikace nenastaly,“ vysvětluje manažerka Helena Tůšová. Záleží prý na dodavateli. Lidé by si měli dávat pozor na přípravky, které obsahují alkohol a různé konzervačí látky. Tyto složky by mohly zapříčinit podráždění pokožky u citlivějších osob. Alkohol obsažený v přípravcích prý také způsobuje flekatění při blednutí pokožky.

Nežádoucímu zhnědnutí dlaní se dá prý také jednoduše zabránit. "Potírám je blokačním krémem, díky kterému neulpívá barva na ošetřené pokožce," říká Erika Kočí, která v salonu nástřiky provádí.

V čem je tedy lepší odborná aplikace samoopalovací barvy od krému, který lze koupit v jakékoli drogerii či lékárně? Nástřikem dochází k rovnoměrnější aplikaci. “Přípravek se rozprašuje ručně pomocí speciální pumpy a ihned zasychá,“ vysvětluje Tůšová.

Pro „nastříkaného“ člověka by jen mohlo být otravné dodržovat pravidla, která se po aplikaci barvy musí dodržovat. Osm hodin po nástřiku nesmí přijít do kontaktu s vodou a měl by se vyhnout i aktivítám, k při kterých by se zpotil více než je obvyklé. Z počátku také nástřik zbarvuje oblečení. Podle Moniky Vlčkové lze však bez problémů vyprat.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...