Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čím dříve, tím lépe. Rehabilitace po mrtvici hraje klíčovou roli

Neviditelný strašák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neviditelný strašák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zdenek Tvrdík měl po prodělání mozkové mrtvice štěstí, že se do Rehabilitačního ústavu v Kladrubech dostal rovnou z iktového centra. V té době měl ochrnutou pravou polovinu těla, na levou nohu se sotva postavil a mluvení mu dělalo velké potíže.

Zdejší pobyt si nemůže vynachválit a jediné, co ho mrzí, je to, že po návratu domů není rehabilitace zdaleka tak intenzivní, jak si na to během tříměsíčního pobytu v Kladrubech zvykl. Podařilo se mu velmi úspěšně rozpohybovat pravou část těla, takže zvládne i oblíbené procházky se psem, a také s mluvením nemá dnes výraznější problémy.

„Program byl od začátku hodně nabitý,“ vzpomíná na pobyt v ústavu, „cvičení, masáže, logopedie, psychologický trénink.“

Postupně začal trénovat také chůzi po chodbách i ve venkovním terénu a také zdánlivě běžné činnosti, které mu usnadní život v domácímprostředí. Od šněrování tkaniček přes loupání jablka až po šroubování žárovky. Vyzkoušet si mohl dokonce i zdejší novinku – rehabilitaci s pomocí robota.

„Na monitoru vám pouští různé hry a vy s pomocí robotické ruky honíte třeba zajíce,“ vysvětluje, „a přitom si zároveň rozcvičujete svoji vlastní ruku.“ Ochrnutou nohu trénoval zase na chodicím páse, kde mu terapeut mohl nastavit nejen rychlost, ale třeba i sklon chůze podle toho, jak se mu právě dařilo.

„Bylo to zábavné a přitom účinné,“ pochvaluje si pan Tvrdík, „na počítači jsem pak mohl pravidelně sledovat, o kolik jsem se oproti tomu, kdy jsem do Kladrub přišel, zlepšil.“

K průkopníkům roboticky asistované rehabilitace patří Spojené státy, Švýcarsko a Izrael. V Kladrubech pořídili první roboty pro své pacienty před šesti lety. A loni v srpnu zahájili společně se zdravotními pojišťovnami pilotní projekt, který měl ověřit, nakolik může intenzifikovaný specializovaný neuroprogram v kombinaci s intenzivní robotickou terapií pomoci nemocným se získaným těžkým poškozením mozku. Pan Zdenek Tvrdík byl jedním z prvních pacientů, kteří se do tohoto projektu zapojili.

Do jeho vyhodnocení zbývá ještě rok, ale už dosavadní výsledky celkem jasně ukazují, že roboti rozhodně nejsou pouze drahou hračkou.

Pomocník pacientů i terapeutů

„Roboti pomáhají nejen pacientům, ale i fyzioterapeutům,“ hodnotí jejich přínos Jakub Pětioký, vedoucí Komplexního centra robotické rehabilitace v Rehabilitačním ústavu Kladruby. „Robotická rehabilitace šla přitom ruku v ruce s objevy o neuroplasticitě.“ Dříve byli odborníci přesvědčeni o tom, že těžké poškození mozku je vždy nevratné. Asi před dvaceti lety začali vědci upozorňovat, že při správné stimulaci se mohou v mozku vytvořit nové nervové spoje. A v některých případech je možné i nahradit zdánlivě ztracenou mozkovou funkci. Především díky dlouhodobému a trpělivému nácviku určitých činností.

Ten vyžaduje na jedné straně aktivního pacienta a na straně druhé fyzicky i psychicky velmi zdatného fyzioterapeuta. Podmínkou je také to, začít s nácvikem co nejdříve, dokud nemocný po mrtvici neztratí kondici a je možné s jeho mozkem pracovat.

Otázkou, nakolik může včasná robotická rehabilitace přispět ke zlepšení narušených funkcí mozku, se dnes zabývají vědecké týmy po celém světě.

„Loni jsme u nás pořádali mezinárodní konferenci zaměřenou na inovativní postupy a technologie v neurorehabilitaci,“ říká Jakub Pětioký. „Při hodnocení dosavadních výsledků jsme byli překvapeni tím, že se pacienti zlepšili nejen v pohybu, ale i když šlo o vyměšování, příjem potravy a mluvení.“

Robot podle jeho slov zastane rozsah práce, kterou by u těžkých pacientů jen obtížně zvládali dva až tři fyzioterapeuti. Díky tomu, že uspoří lidskou práci, může pak terapeut lépe ohlídat celou řadu parametrů – od postavení hlavy a trupu až po stereotyp chůze. Možnost vidět na monitoru třeba i drobné zlepšení je navíc velkou motivací pro pacienty, kterým nechybí potřebná aktivita a odvaha na sobě pracovat. Robotická rehabilitace může tak působit i jako antidepresivum a dodávat pacientovi energii do dalších terapií. Sama o sobě by totiž ke zlepšení zdravotního stavu pacienta nestačila. Kromě nácviku pohybových aktivit je nezbytný i mentální trénink mozku. Úplně nejdůležitější pro komplexní rehabilitační péči je proto důsledná spolupráce ošetřujícího lékaře, fyzioterapeuta, psychologa, logopeda, nutričního terapeuta a ergoterapeuta. Pokud se ji podaří správně navázat, pak lze teprve dosáhnout těch nejlepších výsledků.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!