15. června 2016 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Cukrovka, demence či mrtvice. Které nemoci nám nejčastěji zkracují život?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Máme strach z rakoviny, ale neměli bychom se spíš obávat nemocí srdce a cév, na které zemřeme daleko spíš? Případně cukrovky, kvůli níž si zkracujeme život? Či demence, která nám zničí mozek?

Odhad, který ukazuje, kolik lidí v Česku bude v polovině století trpět Alzheimerovou nemocí, je drsný. Míří až někam ke 400 tisícům postižených. Obyvatel asi nepřibude, takže touto demencí budou trpět čtyři procenta lidí. Péče o ně je drahá a vyčerpávající.

Nemoc ničící mozek postihuje podle výsledků projektu EuroCoDe v Evropě 1,8 procenta mužů a 1,4 procenta žen ve věku 65 až 69 let a více než pětinu mužů a skoro třetinu žen nad 85 let.

Výskyt nemoci se zvyšuje s věkem a ten se stále prodlužuje. Naopak minimální je tu role genetiky, na zděděnou chorobu připadá sotva procento případů, pak se nemoc vyskytuje klidně už kolem čtyřicítky. Prevence? Zapomeňte na populární články o tom, které potraviny ochrání váš mozek. Nicméně se zdá, že zdravý a aktivní životní styl skutečně mohou do jisté míry působit jako obrana, některé výzkumy naznačují, že ochranný charakter může mít i hormonální antikoncepce obsahující estrogen. Ale to si žádá další výzkumy.

Daleko jasnější jsou pravidla, jejichž dodržování náš může zachránit před nemocemi srdce a cév. Ty jsou největším zabijákem Čechů a Češek. Umírá na ně každý druhý člověk. Pro srovnání: rakovinou onemocní každý třetí Čech a každý čtvrtý na ni zemře. Jenže nemoci oběhové soustavy nás – na rozdíl od zhoubných nádorů – zdaleka tak neděsí. Náhlá smrt na infarkt nebo mozkovou mrtvici se nám nejspíše zdá přijatelnější...

Vysoký krevní tlak, který tomu mnohdy předchází, považujeme za nutné zlo, vždyť ho má každý druhý a existují na to léky. To je pravda, ale jinak můžeme vysoký tlak s hodnotami 140/90 a vyššími do velké míry ovlivnit sami.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Statisícům lidí hrozí selhání srdce
  • Budoucnost rakoviny: pacienti s více nádory
  • Dříve byli za líné. Dnes víme, že mají depresi
  • Úrazy nejvíc hrozí mladým mužům
  • Déšť spasil Evropu před mongolskou invazí
Anna Příhodová