Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti s cukrovkou či alergií nesmějí porušit dietu ani o Vánocích

Zdraví

  7:00aktualizováno  7:25
PRAHA - Ani o Vánocích nesmějí děti s celiakií, cukrovkou nebo alergií na některé potraviny porušit svoji dietu. Rodiče jim to podle dětské lékařky Marty Šimůnkové nesmějí povolit. Lékařka upozornila, že je lépe, když se celá rodina přizpůsobí jídelníčku dítěte, aby nemělo pocit, že je o něco ošizeno.

Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři foto: Shutterstock

V žádném případě by rovněž rodiče neměli dát dětem ochutnat alkohol, a to nejen nemocným. "Rodiče nesmějí dětem povolit porušit dietu, protože tyto choroby Vánoce nemají," řekla Šimůnková.

Když je dítě zvyklé na přísnou bezlepkovou dietu, tak mu maminka musí připravit veškeré jídlo bezlepkové - kapra v bezlepkovém těstíčku, napéct speciální cukroví bez lepku. Stejně je to u alergií - když má dítě alergii na ryby, na mořské plody nebo na oříšky, nesmí je mít ani o Vánocích, uvedla.

ČTĚTE DÁLE:

Pro rodinu by neměl být podle Šimůnkové problém alespoň o svátečních dnech přejít na jídelníček nemocného dítěte. Diety, ať už bezlepková, či antialergická, nejsou podle ní nechutné a nejsou nezdravé. "Naopak, jsou chutné a zdravé, a možná se tím ubrání i mnoha kilům navíc, která lidem po Vánocích zůstanou," poznamenala lékařka.

Všichni lidé by měli dodržovat diabetickou dietu

Stejně tak je to podle ní u dětí s cukrovkou, ani o Vánocích nesmějí nekontrolovaně jíst sladké. Diabetikům se sice už jako dřív sladké přísně nezakazuje, ale jeho množství se musí přesně sledovat, a pokud je to nutné, zkorigovat hladinu cukru v krvi dávkou inzulínu. Pokud by se hladina cukru rozkolísala, mohl by se zdravotní stav dítěte zhoršit.

Diabetické dietě se už neříká diabetická, mluví se spíše o racionální stravě, a tu by podle Šimůnkové měli dodržovat všichni.

Lékařka odmítka také názory některých rodičů, že výjimečně o svátcích mohou dítěti dát na přípitek trochu alkoholu. "Já si myslím, že dětem alkohol do úst nepatří, to je jednoznačné. Alkohol je droga, i když zákonem povolená, a jako s drogou se s ním musí zacházet," vysvětlila.

Blahodárné účinky alkoholu se podle Šimůnkové v mnohém přeceňují, pozitivně může působit u zdravého dospělého jedna sklenička vína, malé pivo, ale i to se musí podle ní zvážit, povolené dávky neplatí pro všechny lidi. "Jsou lidé, kteří mají sklon k nějakým chorobám - duševním, metabolickým, sklon k závislostem - a ti by měli zvážit, jestli si skleničku dají nebo ne," shrnula.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!