Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dokážeme zachránit lidské životy před infekcí, říká odborník

Zdraví

  7:00
Kdyby se podařilo očkovat více seniorů proti pneumokokovým infekcím, znamenalo by to záchranu životů, upozorňuje Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti a profesor Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.
Vědec (ilustrační foto)

Vědec (ilustrační foto) foto: Reuters

LN Koho pneumokoky ohrožují nejvíce?
V současné době jsou z hlediska věku nejvíce ohroženou skupinou osoby starší 65 let. Téměř polovina všech závažných forem pneumokokových onemocnění v celé populaci proběhla v loňském roce právě u seniorů a 94 procent všech úmrtí na toto onemocnění v roce 2014 se vyskytlo u dospělých osob. Většině se dalo předejít očkováním. Další ohroženou skupinou osob jsou kuřáci a chronicky nemocní lidé bez ohledu na věk. Příčinou je hlavně snížená výkonnost imunitního systému, nedostatečná funkce buněčné imunity, a tím nedostatečná obranyschopnost organismu proti pneumokokovým bakteriím.

LN V čem jsou pneumokokové infekce nebezpečné?
Vpřípadě pneumokokových infekcí nejde ani tak o komplikace, jako o závažnost průběhu, způsobeného bakterií. Pneumokok má na svém povrchu enzymy, které mu umožňují proniknout do krevního řečiště, napadnout mozkové obaly, osrdečník, klouby, pobřišnici. Tyto závažné průběhy jsou nejčastější u novorozenců a kojenců, u dlouhodobě oslabených osob a seniorů. Zároveň má pneumokok takové složení svého pouzdra, že imunitní systém, který je nezralý u malých dětí nebo je oslabený jinou nemocí, případně je „vyhaslý“ věkem, se neumí bránit a s tímto mikrobem bojovat.

LN Liší se průběh onemocnění s ohledem na věk?
Liší. U dospělých je převažující formou pneumokokový zápal plic, kdežto u dětí je to zánět středouší, septické stavy nebo zánět mozkových blan. U seniorů až 75 procent pneumokokových onemocnění tvoří zápaly plic. V celé Evropě je výskyt zápalů plic 14krát vyšší u seniorů než u ostatní populace.

LN Mnoho seniorů, ale i lidí mladšího věku má chronické zdravotní problémy, třeba diabetes. Má i toto vliv na průběh onemocnění?
Chronické onemocnění vede k oslabení té složky imunitního systému, která má bojovat s pneumokokem. Proto jsou ve vyšším ohrožení a riziku zejména osoby s poruchou či ztrátou sleziny, s chronickým onemocněním plic, srdce, jater a ledvin, také diabetici nebo například osoby po transplantaci. Pneumokokové onemocnění může také daleko závažněji, s rizikem úmrtí, probíhat u osob se zhoubným nádorovým onemocněním, zvláště pak při onemocnění krve. Ne vždy si například kuřáci uvědomují, že dlouhodobé dráždění sliznice dýchacích cest kouřem vede ke snížení takzvané slizniční imunity a tím ke zvýšenému riziku napadení dýchacích cest pneumokokem.

LN Proč na pneumokokové infekce lidé umírají?
Jedním z důvodů může být, že se nemoc včas nezačne léčit vhodnými antibiotiky. Na druhou stranu u oslabených osob nemusí ani antibiotika pomoci. Invazivita bakterie je natolik silná, že prolomí ochrannou imunitu a i přes léčbu může člověk zemřít. Hlavní důvod závažného průběhu spojeného s úmrtím je síla bakterie a nedostatečný výkon imunitního systému. Proto je řešením posílení imunity u seniorů nebo oslabených osob účelně voleným očkováním. Očkovací látka zvýší potřebnou složku imunity tak, že je schopna boj s bakterií vyhrát.

LN Jaký je zájem o očkování proti pneumokokům v Česku?
Bohužel stále minimální. Zájem o očkování proti pneumokokům můžeme přirovnat k chřipce, kde se nechává očkovat pouze 5–7 procent populace. Lepší je situace v dětské populaci, kde rodiče nechávají očkovat proti pneumokokům 77 procent dětí, ale sami rodiče a prarodiče již očkování pro sebe nepovažují za důležité. Například v USA je proočkovanost v kategorii 19–64 let 21,2 procenta, a u seniorů starších 65 let dokonce téměř 60 procent. O těchto číslech si můžeme nechat jenom zdát.

LN Proč myslíte, že je ten zájem tak malý?
Lidé asi nevědí, jaké je riziko a komu hrozí závažný průběh onemocnění či úmrtí. Je zapotřebí, aby nejenom praktičtí lékaři, ale také stát a zdravotní pojišťovny kladli větší důraz na prevenci než na léčbu. Naši pacienti také ještě nejsou tak zvyklí, na rozdíl od západní Evropy, se aktivně starat o své zdraví a více se zaměřit na předcházení nemocí.

LN Co by se stalo, kdyby u nás přibylo očkovaných seniorů?
Zcela nepochybně by došlo k úspoře nákladů na léčbu nemocných. V některých zemích, kde je vysoká proočkovanost dětí proti pneumokokům, pozorují pokles onemocnění nejenom u těchto dětí, ale také u dospělých a seniorů. Je to dáno tím, že děti jsou často zdrojem nákazy pro dospělé. Unás tento efekt bohužel nepozorujeme, možná to souvisí s ne ještě zcela dostatečnou proočkovaností dětí. O to více než v jiných zemích by rozsáhlejší očkování seniorů zcela jistě snížilo současný nejvyšší trend výskytu v této věkové kategorii, snížila by se jejich úmrtnost a náklady na hospitalizace a drahou léčbu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat