Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Evropa se chystá na boj s epidemiemi. EU schválila nová pravidla

Testy zeleniny v českých laboratořích pro výskyt bakterie E.coli  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testy zeleniny v českých laboratořích pro výskyt bakterie E.coli | foto: Reuters

ŠTRASBURK Europoslanci schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku nová pravidla, díky kterým chce Evropská unie lépe čelit nejrůznějším přeshraničním zdravotním hrozbám, jakými byly koronavirus, epidemie E. coli v roce 2011 či chřipka H1N1 v roce 2009. Předpis zřizuje systém včasného varování, usnadňuje členským státům společný nákup léků a vakcín a umožní vyhlášení mimořádných situací na úrovni EU.

Jak uvedl český europoslanec Milan Cabrnoch, i při loňských problémech s nebezpečným metanolem v České republice se ukázalo, že dosavadní systém včasného varování není zcela funkční. Podobné to bylo i u jiných hrozeb.

Proto se začala Evropská komise zamýšlet nad tím, jak v těchto případech zvýšit koordinaci mezi jednotlivými státy. S prvním návrhem dokumentu přišla před více než rokem a tehdy chtěla celý dosavadní systém zrušit a postavit novou strukturu.

Z každého státu to nejlepší

S tím ale europoslanci nesouhlasili. "Není možné zrušit to, co fungovalo. Spíš bylo potřeba zlepšit komunikaci a koordinaci, vystavět to na tom, co každý členský stát považuje za dobře fungující. U nás je to třeba hygienická služba," uvedl český europoslanec Jiří Maštálka.

Vylepšený systém by tak měl umožňovat na úrovni EU rychlejší a lépe koordinovanou akci. "To znamená, že členské země si budou s Evropskou komisí vyměňovat informace, jaký má která země plán pro případ vážných hrozeb jako třeba epidemií, a budou se snažit ty plány koordinovat. Uvedu příklad: aby se například nestalo, že se v Česku objeví smrtelně nebezpečný metanol, Češi ho sice doma zakážou, ale bude se i nadále vyvážet do Polska a na Slovensko. Tady musí být nějaká koordinace," popsal Milan Cabrnoch, který je původním povoláním lékař stejně jako Jiří Maštálka.

Pracovník německé laboratoře testuje přítomnost bakterie Escherichia coli.

Systém schválený europoslanci rovněž umožňuje členským státům EU společný, a tedy lacinější, nákup léků a vakcín. "Když byla ptačí chřipka, měli jsme problémy s nákupem vakcín. Tento dokument dává státům možnost léky i vakcíny nakupovat společně. Není to ale povinnost, kterou by diktoval Brusel, ale jen rozšíření možnosti pro členské země," doplnil europoslanec Maštálka.

Mimořádná situace v celé Evropě

Rozhodnutí také zavádí možnost vyhlášení evropské mimořádné situace, která by urychlila povolování léků potřebných pro zvládnutí krizí. Vznikne rovněž podpůrný výbor pro zdravotní bezpečnost, který dosud fungoval jen dobrovolně. Budou v něm zastoupeny všechny členské země a bude projednávat právě otázky zdravotní bezpečnosti.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?