Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Gurmánství se nerovná obezitě. Důležitá je kvalita, příprava i prostředí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Alta Badia tourism office

ŘÍM Skuteční gurmáni mívají menší problémy s váhou než ti, kdo dávají přednost množství před kvalitou. Tento druh potěšení spojený s jídlem je více typický pro ženy a nesouvisí s úrovní vzdělání nebo se sociálním zařazením. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Často se soudí, že ten, kdo si dokáže vychutnávat pokrmy, má více problémů s tím, aby se řídil pravidly zdravé výživy. Radost z jídla, přinejmenším za určitých podmínek, však nemusí být překážkou umírněnosti v konzumaci, ale naopak spojencem. To jsou závěry, k nimž dospěli dva kanadští a jeden francouzský vědec, jejichž studie byla publikována na stránkách časopisu Appetite.

Vědci ve své studii především rozlišili dva typy potěšení plynoucího z jídla: „viscerální“, tedy týkající se útrob, a „epikurejské“. První druh potěšení z jídla souvisí s uspokojováním potřeby jíst, abychom zahnali hlad nebo negativní emoce, anebo z toho, že toho můžeme hodně sníst za nízkou cenu.

„Epikurejské“ potěšení je naopak spojeno s estetickou dimenzí konzumace pokrmu, do níž jsou zapojeny všechny smysly. V tomto případě nejde o to uspokojit naléhavou potřebu, ale o příjemnou zkušenost založenou na všech smyslových aspektech potravy (chuť, barva, vůně) a na prostředí, v němž je konzumována (místo, společnost, úprava stolu). Například velký kus čokoládového dortu vyvolává viscerální potěšení, zatímco malá tyčinka kvalitní čokolády se zeleným čajem pojídaná ve společnosti přátel vyvolává spíše epikurejské potěšení.

Vědci s pomocí série testů určovali na vzorku 250 dospělých osob tendence k „viscerálnímu“, nebo „epikurejskému“ potěšení. Výsledky srovnávali s antropometrickými údaji a s preferencemi vztahujícími se k porcím jídla. Ukázalo se, že orientace na epikurejské potěšení z jídla nesouvisí s indexem tělesné hmotnosti, ale s preferencí menších porcí pokrmu a větším pocitem uspokojení. Epikurejské potěšení z jídla je podle nich spíše typicky ženská záležitost a nesouvisí s úrovní vzdělání ani se sociálním postavením.

„Tento výzkum potvrzuje, že k tomu, abychom se vyvarovali nadměrné konzumace pokrmů, musíme věnovat pozornost všem aspektům souvisejícím s podáváním jídla, orientovat se na kvalitní potraviny a malé porce, které jsou však pečlivě připraveny, a jíst v příjemném prostředí. Nesmíme se zaměřovat na velké množství nadměrně kalorického jídla,“ uvádí Nicoletta Cavazzová, docentka sociální psychologie na Univerzitě Modena-Reggio Emilia.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽ SOUČÁSTÍ DOPRAVNÍCH PROSTŘEDKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 26 000 Kč