25. května 2009 16:41 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hudba pomáhá mírnit bolesti

Muzikoterapie pomáhá zmírnit bolesti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzikoterapie pomáhá zmírnit bolesti. | foto: Shutterstock

Muzikoterapie pomáhá velké části pacientů zmírnit jejich chronické bolesti. Tvrdí to studie, kterou vypracovali odborníci z německého Heidelbergu. Podle šéfa týmu expertů Thomase Hilleckeho existuje několik terapeutických metod, které jsou založeny na hudbě. Jejich účinnost se už otestovala.

Podle výsledků studie klinicky prokázané zlepšení stavu a zmírnění obtíží vykázalo 71 procent pacientů s chronickými bolestmi, kteří měli podpůrnou muzikoterapii. Následná studie to doložila u 68 procent nemocných.

Klinické zlepšení a zmírnění bolestí nastalo s pomocí hudební terapie u 60 procent lidí s rakovinou. Dětem s migrénou se snížila častost takzvaných atak a spokojenost s terapií v terapeutické skupině byla vyšší než po užití léků či placeba. Mladistvým s bolestmi hlavy se při doprovodné hudební léčbě zmenšila subjektivně síla bolesti až o 60 procent, uvedla agentura APA.

Najdete na Lidovky.cz