Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Italové chtějí pryč z karantény, přehodnocují tak pojem ‚členové rodiny‘

Italská policie kontroluje namátkově řidiče. foto: Reuters

Řím - Lidé v Itálii se v posledních dnech zamýšlejí nad výkladem pojmu „členové rodiny“. Děje se tak v souvislosti s rozhodnutím vlády umožnit jim, aby po týdnech celostátní domácí izolace kvůli pandemii covidu-19 mohli navštívit své příbuzné ve stejném regionu.
  5:00

Agentura APA k tomu napsala, že lidem není jasné, jak těsná musí být příbuzenská vazba, aby se mohli za „členy rodiny“ vydat. A patří na seznam lidí, s nimiž se bude možné nově setkávat, i „pouzí“ partneři nebo snoubenci či snoubenky, s nimiž člověk nežije ve společné domácnosti?

Zmatek mezi lidmi byl takový, že vláda vydala prohlášení s vysvětlením. Povolení návštěv se vztahuje na osoby, s nimiž dotyčný udržuje „stabilní vztahy“, ne však na přátele. „Neznamená to, že od pondělka bude možné navštěvovat kamarády a pořádat večírky,“ vzkázal Italům premiér Giuseppe Conte. Jak budou úřady ověřovat, zda jsou vztahy mezi lidmi „stabilní“, však jasné není.

Epidemie v Rusku sílí. V USA je stále vysoký denní nárůst obětí, Itálie naopak hlásí pokles úmrtí za den

Sdružení homosexuálů Arcigay vládní svolení k návštěvám „členů rodiny“ považuje za diskriminační. Tento pojem se podle organizace vztahuje na oficiální příbuzenské formy a nebere v potaz význam vztahů bez biologických vazeb. Vláda zastává „středověký koncept“ příbuzenských vazeb a vylučuje mnoho nových podob vztahů mezi lidmi, tvrdí sdružení Arcigay.

Od pondělka 4. května budou moci Italové také například sportovat venku a zvětší se jim svoboda pohybu v rámci regionu, v němž žijí. Od příštího týdne budou moci začít znovu fungovat některá odvětví, považovaná za strategická. Školy se ale otevřou až v září.

Za nynější pandemie je Itálie po Spojených státech druhou nejvíce zasaženou zemí světa. Nakazilo se tam přes 209 000 lidí a s nemocí covid-19 zemřelo více než 28 700 osob.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...