Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak můžeme zhubnout pomocí ovládání emocí?

Ženské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženské tělo | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Ve svých videích na internetu mluví psychoterapeut Jean-Michel Gurret více o psychologii než o kaloriích. Nicméně jeho metoda Mental Slim, kterou vymyslel v roce 2007, je skutečně dietním programem. Vypovídají o tom četná svědectví, kdy lidé za rok zhubli o deset až 30 kilogramů.

Jeho technika? Věnovat pozornost nejen tomu, co jíme, ale také emocím, které vedou k tomu, že tloustneme. Podle tohoto lyonského psychoterapeuta se shazování kilogramů odehrává stejně tak v naší hlavě, jako na talíři.

Mental Slim je dietní program, který se zabývá více příčinami než následky přibývání na váze. Neregulujeme způsob stravování, ale to, co vyvolává nutkavé jednání (kompulzi), říká Jean-Michel Gurret. Takzvaný jojo efekt, který se dostavuje po opakovaných dietách, je z velké části způsoben emocemi, které neovládáme. Abychom své jednání ovládali, nabízí psychoterapeut program spojující vyváženou stravu a řízené meditace, které nás mají zbavit důvodů k přibírání na váze.

Psychologická součást programu Mental Slim se zakládá na technikách emoční svobody EFT (Emotional Freedom Techniques), techniky pracující na principu uvolnění emocí. Tato praxe spočívá v tom, že se lehce ťuká na akupunkturní body a pacient současně opakuje pozitivní věty. Tím se zvládají negativní emoce. EFT se používá jak při léčbě úzkosti, tak i jiných poruch, které mají původ v dětství. V rámci dietního programu je cílem této techniky ovládat emoce, které člověka vedou k tomu, že se vrhne na čokoládu.

Videonahrávky vás vedou k tomu, abyste se soustředili na moment, po kterém jste začali přibývat na váze, a abyste akceptovali emoce, které to doprovázely. „Některé ženy, když se stanou obětí násilí, naberou 20 kilogramů. Podvědomě se už nechtějí líbit. Díky EFT se znovu vystavují této události a ťukání na akupunkturní body na obličeji, na hlavě, na horní části hrudníku a na rukou umožňuje zklidnit emoce, které jsou s tím spojeny,“ cituje Gurreta francouzský deník Le Figaro.

Můžeme se rovněž soustředit na různé negativní vzpomínky, jako je smutek, rozchod nebo poznámky, s nimiž jsme se setkávali jako děti. Mental Slim umožňuje zvládat negativní myšlenky, které jsou s tím spojeny, a slibuje vám, že dokážete kontrolovat kvalitu a množství toho, co sníte. Tato praxe se silně podobá autonomnímu psychoterapeutickému sezení. „Zabýváme se malými traumaty, nikoli těmi velkými, která může léčit pouze odborník,“ ujišťuje Gurret.

Mental Slim nabízí svůj program za 14,95 až 39,99 eura (390 až 1045 Kč). Jakmile se uchazeči zapíší na internetu, obdrží videozáznamy a nahrávky MP3, které poslouchají vždy ráno a večer. Hlas na nahrávkách je vede v cvičení vizualizace a dýchání, která jim umožní soustředit se na to, co je povede k cíli, tedy k ideální váze.

„Pokud jde o stravu, není pro naši metodu podstatná, ale vypracovali jsme vyváženou dietu za pomoci nutričního poradce,“ říká Gurret. Jestliže je nabírání na váze skutečně způsobeno více faktory, nic pak nebrání tomu, aby se každý poradil s lékařem, nutričním poradcem nebo s psychologem.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...