Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

K svačině do školy dejte dětem ovoce i to, co mají rády, říká pediatr

Zdraví

  6:00
Děti mnohdy nerady jedí zeleninu a ovoce. Jejich jídelníček je tak ochuzený o cenný zdroj vitamínů hlavně v období tropických veder. Jak děti naučit, že jsou zelenina a ovoce dobré? Jaký stravovací režim dětem nasadit ve vedrech? A co nesmí chybět ve svačinovém boxu? Pro Lidovky.cz odpovídá pediatr Jindřich Pohl.
Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto)

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Co dělat, když děti v období utváření stravovacích návyků odmítají jíst zdravá jídla?
Období mezi prvním a třetím rokem dítěte je prvním obdobím vzdoru, kdy děti odmítají leccos. Nejen v jídle - jsou prostě v opozici vůči autoritám. Pokud se ale zaměříme na jídlo, je nejlepší obrnit se vysokou mírou trpělivosti. Doporučil bych měnit způsoby podávání stravy – někdy použijte lžičku, pak jí zaměňte za vidličku, někdy nechte jíst dítě vlastníma rukama, jindy mu to podávejte. Uzpůsobte podávání tak, aby to pro něj bylo co nejpoutavější. Snažte se zachovávat řád jeho stravování a nepronásledovat ho po domě se soustem na lžíci s prosbou, aby to spolklo.

Lidovky.cz: A co když ani to nezabírá? Je to velký problém?
Profesor Švejcar nám vždy říkal: Zdravě dítě jíst může, ale nemusí. Takže jakýkoli tlak na dítě v tomto období vzdoru je leckdy kontraproduktivní a může vést k averzi vůči určitým typům jídel i v budoucnu. Upřímně řečeno, můžete je nějakým způsobem motivovat, ale nemůžete jim to násilím nutit. Naštěstí u dětí je přirozené to, že dostanou hlad a vy byste mu právě v této chvíli měli nějakou poutavou formou nabídnout to, co má rádo. Jakmile se trošku rozjí, můžete přidat nové chutě. Ale kojenci a batolata mnohdy přijímají nové chutě s odporem, samozřejmě pokud to nejsou jedlíci, kteří sní všechno.

Konec tropů v Česku. Ochladí se o víc než 10 °C, přijdou déšť a bouřky

Lidovky.cz: Navíc v horku mají děti asi menší chuť k jídlu…
Ano. Opravdu nemá cenu snažit se ho v takovém počasí naučit něco jíst. Aby mělo nějaký energetický přísun, je dobré podávat mu nápoje, které jsou mírně doslazené, dále šťavnaté ovoce nebo ovocné pyré.

Lidovky.cz: A co zmrzlina?
Zmrzlina není vhodná. I v tomto vedru se rychle podchladí sliznice, čímž dochází k tomu, že se lehčeji stane průchozí pro jakýkoli virový infekt, který by dobře odolná sliznice nepropustila. Navíc ve zmrzlinách je často jenom cukr a nejrůznější barviva, která rozhodně nepřinesou dítěti nic prospěšného.

Lidovky.cz: Jak by tedy měla vypadat skladba jídla v tropických dnech?
V jídelníčku dítěte by měla převažovat jídla na tekuté bázi. Kojenecká a batolecí strava je navíc v řadě případů ještě kašovitá. V těchto dnech jde v podstatě o jediné – aby byly děti dostatečně zavodněné. Toho lze docílit prakticky čímkoli kromě sycených nápojů na bázi koly, neměly by to být ani koncentrované džusy. Ideální je běžná voda, čaj i nedoslazované ne vysoce sycené minerálky.

Lidovky.cz: Doporučujete v tomto období zvýšit pitný režim?
Rozhodně. Přísun tekutin by se měl řídit podle věku. Tříleté dítě by mělo vypít navíc mezi tři sta až pěti sty mililitry. Další věc, která je v tomto počasí důležitá: Dítě do tří let věku nepatří na přímé slunce. Ideálně aby bylo ve větraných prostorách. I když větrejte, když je venku takové horko.

České děti se nevhodně stravují. V dospělosti jim hrozí problémy

Lidovky.cz: Blíží se konec letních prázdnin. S tím je pro mnoho dětí spojena premiéra ve škole, nastupují do prvních tříd. Všímáte si u nich určitého stresu z této změny?
Těšení se do školy je u každého dítěte individuální. Nicméně zvláště ty, které mají starší sourozence, se do první třídy hodně těší. Navíc teď je povinné, aby dítě bylo rok před školou ve školce a zvykalo si na kolektiv. A pakliže jim vyhovuje školka, do školy jdou natěšení.

Lidovky.cz: A co když se vůbec netěší?
Snažte se jim z toho udělat zábavu. Doprovázejte je tam, vyprávějte o skvělých věcech, které tam na ně čekají – milá paní učitelka, zábavné hodiny tělocviku nebo parta kamarádů. Prvňáčci jsou v tomhle velice flexibilní a málokterý vůbec neakceptuje svůj nástup do školy. Vždycky si z toho vyberou něco hezkého. Potom přichází spíš velká zátěž pro rodiče, kteří s nimi musejí zvládat všechny aktivity, které se se školou pojí. Ale že bych zažil prvňáčka, který se z nástupu do školy hroutí, to ne.

Odtáhnout děti od playstationu

Lidovky.cz: Jakou svačinu dětem do školy připravit?
Spíše lehčí jídlo složené ze dvou prvků. Za prvé přidat něco, co mají rádi. A druhá věc: musí mít dostatek pití, přidejte i ovoce. Budou díky tomu zavodnění a ovoce jim navíc přinese zaplnění žaludku výživovými látkami včetně minerálů. Vynechejte tedy pouze plané kalorie ze sušenek.

Autor: