Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Káva jako doping? Ano, povzbudí k výkonu

Zdraví

  7:00
Káva se dobře pojí se sportem. Šálek kávy s kofeinem zvyšuje sportovní výkonnost, protože nabudí centrální nervový systém, oddálí únavu, zlepší duševní činnost i silovou výkonnost, říká specialisty na léčebnou výživu docent Pavel Kohout.

O kvalitě kávy napovídá pěna. foto: Shutterstock

"Kofein zlepšuje vstřebávání sacharidů. Nachází se kromě kávy také v čaji, čokoládě, různých nápojích a celé řadě léků, nejčastěji používaných v léčbě nachlazení," řekl Kohout, který je garantem Institutu kávy.

Připomněl, že o zařazení kofeinu na listinu dopingových látek se vedly diskuse. V roce 2004 byl ale ze seznamu vyřazen, nejsou vědecké důkazy prokazující dopingový potenciál kofeinu. "Jeho stimulační účinky jsou však nepopiratelné, navíc je prokázáno, že konzumace kávy zhruba hodinu před sportovní aktivitou prokazatelně zvyšuje výkonnost," uvedl Kohout.

Italové si trénink bez kávy neumí představit
Dokládá to i zkušenost kondičního trenéra a instruktora Davida Hufa. "Vzpomínám si, že kvalitní kávu jsem se naučil pít při soustředěních v Itálii, kde si italští kolegové bez poctivého piccola trénink nedokázali ani představit. Tam jsem si vytvořil rituál, který poctivě dodržuji téměř už 20 let," řekl.

Kávu radí Huf pít 20 až 60 minut před tělesnou aktivitou a hodinu až dvě po ní, ne hned po fyzické zátěži, protože tělo potřebuje po zátěži zavodnit, a tím si vytvořit prostředí pro přirozenou rekonvalescenci.

Kohout doplnil, že užití kofeinu má ve sportu také určitá omezení pro své účinky močopudné, vliv na zahřátí organismu a působení na cévní systém.

Kombinace kofeinu a alkoholu je riziková
Milovníci kávy mezi sportovci by podle něj také měli vědět, že při pravidelném příjmu kofeinu stoupá dávka, kterou k povzbuzení potřebují. Proto by pro dosažení nejvyššího efektu měli čtyři až šest dnů před plánovaným sportovním výkonem kávu vysadit.

"Také by neměli zapomínat na možný nepříznivý vliv současného užití kofeinu a alkoholu, tato kombinace je pro sportovce riziková," varoval Kohout.

Zároveň ale jako lékař připomněl výsledky studií, podle kterých pravidelné pití kávy snižuje riziko rozvoje cukrovky a posiluje ochranu před rozvojem demence. Za doporučenou denní dávku pro zdravého člověka se považují čtyři až šest šálků kávy.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat