Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Káva jako doping? Ano, povzbudí k výkonu

O kvalitě kávy napovídá pěna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O kvalitě kávy napovídá pěna. | foto: Shutterstock

Káva se dobře pojí se sportem. Šálek kávy s kofeinem zvyšuje sportovní výkonnost, protože nabudí centrální nervový systém, oddálí únavu, zlepší duševní činnost i silovou výkonnost, říká specialisty na léčebnou výživu docent Pavel Kohout.

"Kofein zlepšuje vstřebávání sacharidů. Nachází se kromě kávy také v čaji, čokoládě, různých nápojích a celé řadě léků, nejčastěji používaných v léčbě nachlazení," řekl Kohout, který je garantem Institutu kávy.

Připomněl, že o zařazení kofeinu na listinu dopingových látek se vedly diskuse. V roce 2004 byl ale ze seznamu vyřazen, nejsou vědecké důkazy prokazující dopingový potenciál kofeinu. "Jeho stimulační účinky jsou však nepopiratelné, navíc je prokázáno, že konzumace kávy zhruba hodinu před sportovní aktivitou prokazatelně zvyšuje výkonnost," uvedl Kohout.

Italové si trénink bez kávy neumí představit
Dokládá to i zkušenost kondičního trenéra a instruktora Davida Hufa. "Vzpomínám si, že kvalitní kávu jsem se naučil pít při soustředěních v Itálii, kde si italští kolegové bez poctivého piccola trénink nedokázali ani představit. Tam jsem si vytvořil rituál, který poctivě dodržuji téměř už 20 let," řekl.

Kávu radí Huf pít 20 až 60 minut před tělesnou aktivitou a hodinu až dvě po ní, ne hned po fyzické zátěži, protože tělo potřebuje po zátěži zavodnit, a tím si vytvořit prostředí pro přirozenou rekonvalescenci.

Kohout doplnil, že užití kofeinu má ve sportu také určitá omezení pro své účinky močopudné, vliv na zahřátí organismu a působení na cévní systém.

Kombinace kofeinu a alkoholu je riziková
Milovníci kávy mezi sportovci by podle něj také měli vědět, že při pravidelném příjmu kofeinu stoupá dávka, kterou k povzbuzení potřebují. Proto by pro dosažení nejvyššího efektu měli čtyři až šest dnů před plánovaným sportovním výkonem kávu vysadit.

"Také by neměli zapomínat na možný nepříznivý vliv současného užití kofeinu a alkoholu, tato kombinace je pro sportovce riziková," varoval Kohout.

Zároveň ale jako lékař připomněl výsledky studií, podle kterých pravidelné pití kávy snižuje riziko rozvoje cukrovky a posiluje ochranu před rozvojem demence. Za doporučenou denní dávku pro zdravého člověka se považují čtyři až šest šálků kávy.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.