Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět šálků kávy denně prý způsobí halucinace

Zdraví

  7:00
PRAHA - Ačkoliv bývá káva označována jako bezpečná droga a mnohdy jsou dokonce vyzdvihovány její léčebné účinky, podle australských vědců bychom měli být obezřetní. Tvrdí, že už pět šálků denně může způsobit halucinace. A žádají, aby se káva mohla prodávat pouze s varováním.
Káva - ilustrační foto.

Káva - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vědci se odvolávají na studii univerzity v Melbourne, které se zúčastnilo 92 dobrovolníků. Někteří měli v krvi vysokou hladinu kofeinu, někteří žádnou a pár lidí z nich bylo vystaveno nějaké silně stresové situaci. Poté jim bylo řečeno, že z nahrávky uslyší šum, ale je možné, že v pozadí zaregistrují melodii písně Bílé Vánoce od Binga Crosbyho.Vědci jim však pustili pouze šumivý zvyk bez zmíněné písně, nicméně ti, kteří byli vystaveni velkému stresu a kteří měli vysokou hladinu kofeinu, knoflík opravdu zmáčkli. A podle profesora Simona Crowa právě kombinace stresu a kofeinu způsobuje haluciance a slyšiny.

Prodej pouze s varováním
Slyšet neexistující hlasy můžeme prý po pěti malých šálcích kávy, což vědcům přijde alarmující. Upozorňují, že 80% populace si už vytvořilo na kávě závislost a žádají proto, aby byla káva prodávána jen s varováním, že je zdraví nebezpečná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!