16. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Každodenní používání počítače zrak nezhorší

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Každodenní používání počítače, elektronických čteček a tabletů nebo sledování plazmových televizních obrazovek podle očního lékaře Petra Nováka zrak nezhorší. Člověk kvůli tomu nezačne nosit dioptrické brýle, když je dosud nepotřeboval. Problémy přesto může mít - unavené oči ho řežou a pálí, vidění je rozmazané a do dálky zhoršené. Může ho také bolet hlava.

"Když vám řeknu, že celý den máte hledět do rozsvícené žárovky, tak si o mně pomyslíte, že jsem blázen. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé," řekl Novák.

ČTĚTE TAKÉ:

Při dlouhodobém sledování obrazovky, která je zdrojem světla, se totiž zužuje zornička a je přesvětlená sítnice.

Odpočinek je pro oči důležitý

Pro snížení zrakové námahy radí lékaři několik opatření, například pracovat při vhodném osvětlení, dbát na správné umístění stolu a monitoru, zamezit oslnění a odleskům monitoru. Důležité také je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

Používání moderních technologií může podle Nováka být pro zrak i výhodné. Programy umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tedy černé na bílém nebo bílé na černém či jiném odstínu. Pro oko je mnohem přirozenější, když podklad písmen je tmavý a písmena jsou světlejší.

Moderní technologie podle Nováka oceňují také lidé slabozrací a zrakově postižení. Ať už jsou to mobilní telefony se speciálním programem, čtecí zařízení, různé touch pady nebo zařízení computerového typu, obsahují programy, které dokážou zvětšit běžný text do požadované velikosti.

ČTĚTE VÍCE:

Novák zároveň upozornil na riziko 3D projekcí, které divák sleduje za pomoci speciálních polarizačních brýlí.

"Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel v brýlích plnohodnotně vidí jenom ten, kdo má obě oči v pořádku, nebo oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi nebo čočkami," řekl lékař. Návštěva 3D projekce tak může odhalit skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!