Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
5. srpna 2016 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Sport, zdravá strava, meditace. Když se honba za zdravým stylem stává posedlostí

Zdravá strava - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravá strava - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Denně meditovat, zdravě jíst, více sportovat: zdravý životní styl je módní a stává se téměř povinným. Tato „pravidla“ mohou ve skutečnosti vést k sebeobviňování a často jsou dokonce kontraproduktivní. Jak se tedy vyhnout syndromu zdravého životního stylu za každou cenu?

Vstáváme v pět hodin ráno, abychom mohli meditovat, běháme denně nejméně půl hodiny, vyhýbáme se všemu, co by mohlo obsahovat lepek, milujeme, ale za plného vědomí, samozřejmě přestáváme kouřit, ale také pít alkohol a nezapomínáme čistit si střeva... Zdravý životní styl se stává pozvolna normou a to do té míry, že protiřečí své podstatě.

„Mám stále více pacientů, kteří v sobě odhalují alergii na lepek a kteří se cítí provinile, že denně nemeditují, ačkoli jim jinak nic není,“ říká psychoterapeutka Violaine Gellyová. „V podstatě nemám nic proti meditaci nebo běhání. Problémem je to, že to zřejmě u těch lidí, kteří to nedělají, vyvolává pocit viny,“ dodává.

„Vezměme si například vstávání za úsvitu, které je dnes v mnoha časopisech tak vychvalováno. Není však nic individuálnějšího než spánkový rytmus. Někteří se cítí ve vrcholové formě, když vstávají časně, jiní potřebují vstávat později nebo večer chodí spát později. Ti se mohou cítit vyčerpaní a bez nálady, jestliže budou vstávat s kuropěním,“ cituje Gellyovou francouzský týdeník L ́Express.

„Když jsem si přečetla články o příznivých účincích běhání a když jsem na facebooku viděla, jak běhají mí přátelé, rozhodla jsem se, že se do toho také pustím,“ vypráví čtyřiačtyřicetiletá Béatrice. „Měla jsem sice trochu celulitidu a mírnou nadváhu, ale nebylo to nijak katastrofální. Výsledkem běhání byl trvalý ischias a jedno koleno zničené. Pokračovala jsem, i když jsem z toho neměla žádné potěšení, ale byla jsem přesvědčena, že je to pro mě dobré, protože to všichni říkali. Až teprve můj lékař mi zakázal běhat a doporučil mi, abych hodně chodila, že to lépe vyhovuje mému organismu. Běhání mě stálo jeden meniskus a nemálo peněz,“ dodává.

Pití džusu prospívá nejen zdraví, ale i dobré náladě.

„Ano, zdravý životní styl je často drahý,“ potvrzuje Gellyová. „Mnohé společnosti na tom vydělávají: je nezbytné opatřit si novou zázračnou aplikaci, koupit si předražený bylinkový nápoj, účastnit se seminářů, kde vám doporučí koupit si knížky, které vám údajně přinesou štěstí,“ uvádí.

„Jde o trvalou snahu kontrolovat své tělo, zdraví, mládí. Přesně dodržovat všechny rady, které nám pomohou k tomu, abychom se cítili lépe, abychom měli pod kontrolou stárnutí bez utrpení. Ti, kdo nepřistoupí na tuto hru, jsou považováni za strůjce svých případných chorob,“ zdůrazňuje Gellyová.

Syndrom zdravého životního stylu

Švédští vědci Carl Cederström a André Spicer ve své knize Syndrom zdravého životního stylu pranýřují kult těla a beznadějnou honbu za dokonalým zdravím. „Všudypřítomný tlak na to, abychom žili co nejzdravěji, už začal pracovat proti nám. Cítíme se čím dál tím hůře a stahujeme se do sebe,“ varují vědci. A připomínají, že žít znamená také zakoušet bolest a nezdar.

„Měli bychom se vrátit k tomu, co nám přináší radost a uspokojení. Každý si musí vyzkoušet, co mu vyhovuje, ale také rozhodnout, co mu nevyhovuje,“ poznamenává psychoterapeutka Gellyová.

„Zatímco vize zdravého životního stylu některých mých přátel spočívá v chytrém náramku, který jim říká, zda dobře spali, dost se hýbali a zdravě jedli, zamýšlím se nad svou volbou. Jím hodně, hodně se směju, hodně křičím, nemedituju a cítím se tak dobře!“ říká Anne.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.