16. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klíšťat je teď méně. Ochrana se ale stále vyplatí

Odpočinek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočinek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Kousnutí klíštětem je v těchto dnech malé. Z desetistupňové škály je na čtyřce a od pátku do neděle klesne na trojku. Přesto se vyplatí v přírodě používat repelent, nesedat a nelehat v porostech, prohlížet tělo a případná klíšťata odstranit.

I při malém riziku se totiž lze nakazit boreliózou či klíšťovým zánětem mozku. Nemocnice Na Bulovce eviduje letos už jedno úmrtí po nákaze klíštětem.

"Na klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí zemřel letos jeden pacient s klíšťovou meningoencefalitidou," řekla bez dalších podrobností lékařka zastupující tamní primářku Marie Reisingerová. Aktuální data z celé ČR nejsou k dispozici.

Zánět mozkových blan se projeví horečkou

Klíšťový zánět mozku je onemocnění virové. V oblastech s vyšším výskytem klíšťat jich je infikována méně než desetina procenta, nemoc se projeví viditelnými příznaky asi u 30 procent infikovaných lidí. Do týdne dostanou horečku a mají chřipkové potíže, pak se až na tři týdny stav zklidní, poté se ale může objevit postižení centrálního nervového systému, zánět mozkových blan i mozku. Pacient má horečky, křeče, bolí ho hlava, je unaven, má pocity na zvracení, může upadnout do bezvědomí. U dětí bývá průběh většinou mírný, u seniorů jde obvykle o vážné onemocnění, často i s pozdními následky. Úmrtnost je asi jedno procento.

Teploměr - ilustrační foto.

Při borelióze vyšší teplota není

Borelióza je onemocnění vyvolané bakteriemi borelie, má je v sobě zhruba 30 procent klíšťat, nebezpečí přenosu je zhruba desetiprocentní. Nemoc má tři stádia - nejčastější je zarudlá kožní skvrna se světlým středem, asi u poloviny nakažených se ale neobjeví. Jen u části nakažených se projeví druhé stadium, kde je postižen mozek. Projevy neuroboreliózy jsou podobné jako u klíšťového zánětu mozku, nebývá ale horečka. Při kožní formě polyká pacient antibiotika, při zasažení mozku je dostává přímo do žíly. Očkování proti této nákaze není. Na klíšťový zánět mozku antibiotika nezabírají, protože ho způsobil virus.

Jak onemocnění léčit?

"Základem léčby je klidový režim, léky tlumící bolest a snižující horečku a v případě otoku mozku protiotoková léčba," uvedla lékařka a připomněla, že této nemoci lze na rozdíl od boreliózy předejít očkováním.

Komplikace u obou nákaz se mohou projevit obrnami nervů, poruchou vědomí, u starších lidí mohou být při postižení míchy také poruchy dýchání a srdečního rytmu. V tom případě se léčí na oddělení intenzivní péče. Po uzdravení může u části pacientů přetrvávat únava, bolesti hlavy a poruchy soustředění, podle Reisingerové mohou pacienty trápit i rok po vyléčení.

ČTK