Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Konopí z rukou lékaře. Není stejné jako ‚tráva‘, kterou si lidé zapalují

Zdraví

  5:56
Pro mnohé je konopí drogou, pro jiné úlevou od bolesti. A právě na léčbu bolesti předepisují léčebné konopí lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Sběrače technického konopí prý zbili policisté.

Sběrače technického konopí prý zbili policisté. foto: Shutterstock

Joint, špek, marjánka, droga a závislost. To je jeden pohled. Druhý pak vidí konopí jako lék pro některé lidi. V Centru pro léčbu bolesti brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny se konopí k léčebným účelům již používá pět let.

Mladé Kanaďanky si oblíbily konopí, jsou prý lepšími matkami

„První léčebný kontakt s konopím mělo naše pracoviště v roce 2006, kdy jsme byli součástí mezinárodní studie s lékem Sativex k léčbě neuropatické a onkologické bolesti. Na předepisování léčebného konopí jsme začali s kolegou Markem Haklem pracovat od března 2015. První recept jsme pak vydali v květnu 2015 a první konopí bylo v naší ústavní lékárně vydáno o tři měsíce později,“ říká vedoucí lékař Centra pro léčbu bolestí svatoanenské nemocnice Radovan Hřib.

Jako jiný lék

Konopí, které lékaři používají, ale není stejné jako „tráva“, kterou si lidé občas zapalují nebo konzumují v jiných úpravách, i když botanicky se jedná o stejnou rostlinu. Mezi léčebné konopí, které se dá získat na předpis většinou v lékárně, patří konopí seté (Cannabis sativa), někdy i konopí indické (Cannabis indica). Lidé si ale většinou konopí pěstují sami, a to jsou ve skoro všech případech kříženci zmíněných rostlin, případně je do nich ještě přimícháno konopí rumištní (Cannabis ruderalis).

Zdravotní potíže, které mohou lékaři léčit s využitím léčebného konopí

„Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že konopí v lékárně musí vyhovovat přísným předpisům na čistotu od různých škodlivin, jako jsou pesticidy, těžké kovy, bakterie nebo plísně. Tuto čistotu definuje legislativa. Dále u konopí v lékárně známe přesný obsah alespoň hlavních účinných látek – kanabinoidů. Pacientům to vysvětluji tak, že do vydání z lékárny snese toto konopí čistotou srovnání s jakýmkoliv lékem, který je v lékárně k dostání. Což se nedá vždy říct o konopí vypěstovaném, darovaném či koupeném na černém trhu,“ upozorňuje doktor Hřib.

Podle jeho slov je konopí lék, který však nemůže být účinný ve stu procentech případů a nemusí pomoci každému. „Nicméně poměr možného užitku k možnému riziku vedlejších účinků je u konopí velmi výhodný,“ dodává Radovan Hřib.

Doplněk léčby

Konopí lékaři ve svatoanenské nemocnici nasazují v různých situacích strategie léčby bolesti. „Používáme je k léčbě neonkologické i onkologické bolesti. Většina naší algeziologické práce je spíše soustředěna na neonkologickou bolest všeobecně. Více než 90 procent pacientů našeho pracoviště je léčeno pro neonkologickou chronickou bolest,“ pokračuje doktor Hřib.

Většinou lékaři nasazují konopí jako doplněk, modulátor či katalyzátor stávající léčby. Snahou je za minimálních vedlejších účinků zvýšit komfort pacienta. Tedy větší uplatnění v zaměstnání, doma, ve společnosti, lepší samoobslužnost či možnost věnování se koníčkům nebo rodině.

Někteří pacienti konopí užívají jako jediný lék na bolest, většinou proto, že jiná medikace jim přinášela neakceptovatelné vedlejší účinky. U dalších pacientů je ale léčba konopím nevhodná právě kvůli vedlejším účinkům. „Asi 10 procent z celkového počtu pacientů musí právě proto léčbu ukončit. To je ale méně než u mnoha jiných léků,“ líčí doktor Hřib.

Jsou ale také nemocní, kteří na léčbu konopím nereagují vůbec. Proč? Odpověď na tuto otázku se zkoumá a podle slov Radovana Hřiba souvisí s geneticky podmíněným vybavením každého člověka vnitřními receptory.

Nekouří, ale vapují

Jakou nemocí musíme trpět, aby nám lékař předepsal konopí? Při léčbě bolesti je to chronická bolest různého původu.

Léčebné konopí by mohlo být pacientům hrazeno z 90 procent, navrhuje ministerstvo

„Konopí pak lze dle platné legislativy podávat pacientovi buď místně, či celkově. Místním podáním se rozumí aplikace mastí a roztoků na postižená místa. Tento způsob je ovšem prakticky neproveditelný v současném českém prostředí, protože na výrobu těchto přípravků neexistuje standardizovaný postup a na zlepšení se stále ještě pracuje.“

Z celkového podání je možno konopí používat buď polykáním, případně vdechováním (přes plicní tkáň). Při vdechování není povolená forma konopné cigarety, tedy jointu, protože produkty hoření jsou podobně škodlivé jako při hoření tabáku. Je nutný speciální přístroj, který se nazývá vaporizér.

Vaporizace je zahřívání rostlinného materiálu na definovanou teplotu, u konopí 180–200 stupňů Celsia, kdy nedochází k hoření, ale uvolňují se účinné látky,“ vysvětluje doktor Hřib.

Při podání cestou přes trávicí trakt lékaři používají vysoce sofistikovanou obdobu rekreačního podání koláčky. Je to konopí aktivované definovanou teplotou po určitý čas, poté rozdělené v přesných dávkách do želatinových tobolek, které pacient polyká. Vše se připravuje v lékárně.

Cílový účinek vdechování či polykání je velmi podobný. Rozdíl je v rychlosti nástupu účinku a v době trvání účinku. Při vdechování je nástup rychlejší, řádově v minutách, při polykání v desítkách minut. Pacienti nejčastěji volí polykání pro jeho jednoduchost. To se týká zvláště starších pacientů bez předchozích zkušeností s konopím.

Postih i inspirace

Na počátku jsme zmínili konopí jako drogu. Doktor Hřib přiznává, že návyk na konopí předepsané lékařem vniknout může, ale nepovažuje jej za příliš závažný.

Konopí pro nemocné i obézní. Vědci zkoumají, jak získat z rostliny získat prospěšné látky

Člověk, který má s konopím už „rekreační“ zkušenosti, je v jeho ordinaci v jisté výhodě. Pokud totiž měl nějaký kontakt s konopím, tak lze předpovídat, jak bude na léčbu reagovat. „Ovšem negativní reakce na terapii nebývají nijak závažné a nebezpečné. Když si někdo ,naordinuje‘ konopí sám a sám si ho sežene, je to samozřejmě jeho volba. Riskuje ale trestní postih za držení omamné látky a užívá nestandardní materiál, který může být potenciálně kontaminovaný škodlivými látkami. A pokaždé jiný. Na druhou stranu byla a je pro nás samoléčba a lidové léčitelství zdrojem spousty inspirací pro oficiální použití,“ dodává doktor Hřib.

Od letoška je 90 procent ceny léčebného konopí hrazeno zdravotními pojišťovnami, včetně práce lékárny při přípravě léčiva. Pacient tedy doplácí 10 procent. Prakticky je to při nejčastějších předpisech dvou nebo čtyř gramů na měsíc doplatek nejvíce kolem 100 korun.

Autor: