Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Vědci probádali wuchanské nemocnice. Koronavirus vydrží v uzavřených prostorech i hodiny, zjistili

ilustrační snímek foto: ČTK

Doporučujeme
Praha - Nový virus SARS-CoV-2 se zdržuje v přelidněných prostorech či v místnostech, které postrádají ventilaci. Zjištění asijských vědců podporuje teorii, že nemoc covid-19 se mimo jiné šíří i pomocí aerosolu a je nutné riziková místa dezinfikovat. Ve dvou wu-chanských nemocnicích a jejich okolí přežíval virus ve formě mikroskopických částeček dlouhou dobu. Špatně z testu vyšly toalety, dobře na tom naopak byla otevřená prostranství.
  10:44

Měřte si ještě před komplikacemi kyslík, radí nemocným Američanům doktor. V Česku zbytečné, reaguje expert

Otázka, jak snadno se nový koronavirus může šířit vzduchem byla námětem mnoha vzrušených debat. Světová zdravotnická organizace (WHO) zpočátku tvrdila, že riziko přenosu je limitováno specifickými podmínkami, které musejí být dodrženy. Mluvilo se například o sdílení prostoru s nakaženým déle jak 15 minut či o bližší vzdálenosti než 2 metry. Jenže tím, jak se nemoc šířila po světě a infikovala další a další lidi, se zpřesňovaly i vědecké závěry.

WHO se odvolávala na průzkum provedený začátkem roku v Číně na 75 tisících pacientech s koronavirem. Jeho výsledkem bylo, že nemoc covid-19 byla klasifikována jako šířící se třemi způsoby. Zaprvé skrze blízký kontakt s nakaženým, zadruhé dotykem z povrchu, který byl infikován či zatřetí vdechnutím kapének, podobně jako se šíří například chřipka, příušnice nebo tuberkulóza. Otázka aerosolu zůstala nerozřešená.

Natřískané káznice fungují jako semeniště koronaviru. Vězně raději pouští domů, v Itálii i mafiánské bossy

Lidé obecně tím, jak mluví, kašlají či jen dýchají, produkují dva typy miniaturních částic. Jedny z nich jsou větší, to jsou kapénky. Ty - dokud se nevypaří - padají na zem, čímž infikují převážně objekty, na kterých ulpí. Naopak druhé - menší - jsou klasifikovány jako aerosol. A právě tyto mohou dle nové studie ve vzduchu nevětrané místnosti vydržet hodiny.

Wu-chan

Lékaři před nemocnicí ve Wu-chanu.
Nemocní s mírnějšími příznaky jsou ve Wu-chanu umísťováni do provizorních...

Tým vědců vedený Číňanem Ke Lanem z Wuchanské univerzity objevil aerosol poletující okolo dvou tamějších nemocnic, tedy v místě původního ohniska nemoci covid-19. Tým zkoumal celkem 30 míst, na kterých sbíral vzorky, které následně podrobil PCR metodě. Vyhodnocení pak probíhalo na základě naměřeného množství virové RNA v daných vzorcích.

Testovaná místa byla rozdělena do 3 zón. První bylo oddělení pro pacienty, kde je vir logicky přítomen. Zde vědci pozorovali největší množství drobných částeček na toaletách. Druhou zónou byla veřejná místa okolo a uvnitř nemocnic. Ta vyšla z testu dobře: na většině z nich byla naměřena jen velmi malá či nebyla vůbec zaznamenána zasažená dávka aerosolu s výjimkou místa poblíž venkovního vstupu do nemocničního obchodu, kudy pravidelně procházelo velké množství lidí, a jednoho otevřeného prostoru, kudy chodili i nemocniční pacienti.

Nábytek z Ikey a uvítací balíček s nudlemi. Novinářka si prošla karanténním táborem v Hongkongu

„Ačkoliv obě místa byla vně budovy, je možné že infikovaní přenašeči viru SARS-CoV-2 schovaní v davu byli zdrojem virem překypujícího aerosolu,“ píší ve studii vědci.

Velmi vysokou koncentraci aerosolu pak zaznamenali v místnostech, kde si zdravotníci nasazují ochranné pomůcky, což může mimo jiné naznačovat, že aerosolové částice se poté, co kontaminují jejich oděvy, rukavice a brýle, stanou opět vzduchem poletujícími, když jsou pomůcky odloženy.

Studie zveřejněná v pondělí v prestižním vědeckém časopise The Nature se ale nezabývala možností, zda mohou dlouho vyčkávající aerosolové částice způsobit onemocnění. „Naše zjištění jen podtrhávají nezbytnost dezinfikace prostor, ventilace místností a omezování velkých shromažďování,“ shrnují vědci.

Autor: