17. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidé narození na jaře jsou prý zdravější než ti ostatní

Jarní déšť. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jarní déšť. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Lidé narození v září až listopadu mají o trochu více nemocí než ti, kteří přišli na svět v květnu či jindy na jaře. Tvrdí to vědci z Columbijské univerzity v New Yorku. Podle výsledků jejich výzkumu závisí na měsíci narození 55 nemocí.

Za důležitější pro zdraví než datum narození je ale podle nich životospráva a pohyb, uvedl odborný portál Pourquoi docteur.

Vědci pomocí matematického modelu prozkoumali zdravotní dokumentace 749.000 lidí, kteří se narodili v letech 1900 až 2000 v New Yorku. Z 1668 sledovaných nemocí jich je 55 spojených s měsícem narození. Jedná se například o angínu, srdeční slabost, dušnost či pohlavní nemoci, uvedli výzkumníci ve studii zveřejněné v místním odborném tisku.

Aprílové počasí. Ilustrační foto.


„Není třeba mít kvůli těmto výsledkům velké obavy. I když jsme našli významné souvislosti (mezi měsícem narození a nemocností), celkové riziko totiž není zvlášť vysoké,“ zdůraznil hlavní autor zprávy Nicholas Tatonetti. Větší vliv než měsíc narození má podle něj vliv na zdraví lidí jejich životospráva a pohyb.

Vědecký tým Columbijské univerzity se bude otázkou dále zabývat. A to zkoumáním spojitostí mezi měsícem narození a nemocností u obyvatel dalších měst Spojených států.

ČTK