Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Lidem s psychickými potížemi pomáhají nové odborné týmy

Zdraví

  5:22
KLECANY U PRAHY - Lidem s psychickými potížemi pomáhají od dubna nové odborné týmy, zatím působí v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko, v budoucnu by měly přibýt další regiony. Setkání s odborníky si lidé mohou domluvit přes internet, konat se pak může u žadatele doma nebo třeba v kavárně.

Deprese (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výhodou je téměř žádná čekací doba, týmy jsou k dispozici prakticky ihned. Nová služba fungující v rámci reformy psychiatrické péče je zdarma. Projekt koordinuje Národní ústav duševního zdraví (NUDZ), uvedl mluvčí ústavu Jan Červenka.

Barva jídla ovlivňuje naši psychiku. Žlutá nám dodá energii, bílá nás zpomalí

Pomoc týmů cílí například na problémy se spánkem a soustředěním, slyšení hlasů nebo náhlé změny nálady. I tyto stavy se někdy mohou rozvinout v závažnější psychotické onemocnění. „Naší hlavní snahou je proto nabídnout pomoc co nejdříve, protože včasná pomoc se podle mnoha studií a zahraničních zkušeností ukazuje jako nejúčinnější a nákladově nejefektivnější,“ uvedl odborný garant projektu Petr Winkler z NUDZ.

Lidé mohou o pomoc žádat prostřednictvím webu www.vizdom.cz, kde naleznou kontakt na příslušný tým a domluví si setkání, které se může konat u žadatele doma nebo třeba v kavárně. Na stejných webových stránkách je k dispozici i jednoduchý anonymní online test, kde si zájemci budou moci otestovat, zda u nich aktuálně existuje riziko rozvoje duševního onemocnění a případně nalézt návod, jak dále postupovat.

Špatná strava, neodolná psychika. Životní styl může vést až k vyhoření

Značnou výhodou projektu je nejen komplexní podpora pacientů, ale především téměř žádná čekací doba. „Jedinečné je i to, že se program zaměřuje také na vyhledání osob, které jsou v riziku rozvoje závažného duševního onemocnění. Týmy jsou proto v kontaktu s profesionály - praktickými lékaři a učiteli, kteří mohou pomoci osoby v riziku rozvoje zachytit a nabídnout jim pomoc,“ dodala Lucie Kondrátová z NUDZ.

Zoufalá žena - ilustrační foto.

Součástí projektu zvaného Vizdom je i výzkumná část, která má vyhodnotit účinnost nové služby. „Zaměříme se především na kvalitu života podpořených klientů, ale také na to, jestli zavedení nových služeb znamená úsporu pro zdravotně-sociální systém, jako je tomu v zahraničí,“ uvedl Winkler.

Cílem reformy psychiatrické péče je přesunout jádro péče o duševní zdraví z psychiatrických nemocnic do přirozeného prostředí klientů. Páteří reformy je vznik Center duševního zdraví, které poskytují zdravotní a sociální služby převážně lidem se závažným chronickým duševním onemocněním.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!