Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Menopauza bez starostí? Je několik možností

Žena u lékaře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u lékaře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Hormonální substituční terapie dokáže vyřešit celou řadu nepříjemných obtíží provázejících klimakterium. Řadě dalším, například osteoporóze nebo ateroskleróze, lze navíc předejít. Přesto tato léčba není vhodná pro každou ženu a o jejím nasazení může rozhodnout pouze lékař.

Během menopauzy vyhasíná funkce vaječníků a postupně dochází k negativním změnám v organismu v důsledku nedostatku estrogenů. "Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení, ale zhruba tři čtvrtiny žen trpí v různé míře akutním klimakterickým syndromem," vysvětluje MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., z Gynekologickoporodnické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čtěte také:

Mezi nejčastější projevy klimakteria patří návaly horka a pocení, nespavost, změny nálad, bušení srdce, nepravidelné krvácení a suchost pochvy. Pro ženu se také stává pohlavní styk nepříjemným až bolestivým. "U všech žen dochází zvolna k rozvoji změn z nedostatku estrogenů, z nichž nejvýznamnější je řídnutí kostí, osteoporóza, a nejdiskutovanější kornatění tepen, tedy ateroskleróza," dodává gynekolog.

Řešením těchto problémů je právě hormonální substituční terapie, jež umí výrazně zlepšit kvalitu života ženy, která se potýká s klimakterickými potížemi. Drtivá většina léčených žen, více než 90 procent, se svých problémů zbaví úplně během několika týdnů nebo měsíců. "Současně hormonální terapie brání rozvoji změn z dlouhodobého nedostatku estrogenů, což žádná její alternativa nedokáže," upozorňuje MUDr. Fait.

Na druhé straně hormonální terapie není vhodná pro všechny ženy. Její dlouhodobé užívání mírně zvyšuje riziko karcinomu prsu, proto by ji neměly využívat ženy, u kterých se v minulosti objevil hormonálně závislý nádor, tedy karcinom prsu nebo děložní sliznice. Stejně tak léčbu nesmí podstoupit ženy s akutním onemocněním jater nebo poruchou srážlivosti krve, tzv. trombofilií. Současně je vhodné, aby ženy, které procházejí hormonální substituční terapií, pravidelně absolvovaly mamografické vyšetření prsu. To je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Další možností léčby klimakterických obtíží je podání antidepresiv, která pozitivně ovlivňují psychiku. Obecně platí, že menopauzu lépe zvládají aktivní ženy, které dbají na zdravý životní styl. Pozitivně může působit také podání fytoestrogenů, ty ale působí spíše na mírnější obtíže a zmírňují například návaly horka, noční pocení nebo mírnější úzkostné stavy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...