Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mexiko netrpí nedostatkem dárců orgánů, zato chybí chirurgové

Zdraví

  7:00
MEXIKO - Ledviny, které potřebujete k transplantaci, jsou na místě, ale není k dispozici chirurg schopný tuto operaci provést... To je scénář, který je čím dál tím častěji realitou v Mexiku, řekl místnímu tisku Arturo Dib Kuri, ředitel národního transplantačního střediska CENATRA.
Chirurgové na operačním sále (ilustrační foto)

Chirurgové na operačním sále (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dib Kuri podle listu La Jornada varoval, že Mexiko ztrácí zhruba 20 procent orgánů od mrtvých dárců kvůli nedostatku kvalifikovaného lékařského personálu, který by byl schopný provést transplantace.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen 406 nemocnic v Mexiku má vybavení k provádění transplantací, ale potřeba by jich bylo nejméně 500, dodal Dib Kuri. V současnosti čeká na transplantaci nějakého orgánu více než 16 500 lidí.

Zpráva se objevila v době, kdy internetová sociální síť Facebook umožnila uživatelům v Mexiku přidat si v profilu mezi své facebookové statusy "dárce orgánů". Sociální síť si je jistá, že tímto způsobem pomůže zachraňovat životy. Jak ale tvrdí Dib Kuri, problémem obklopujícím dárcovství orgánů v Mexiku není nedostatek dárců, ale neschopnost využít dostupné orgány.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat