Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Minerální prameny: které pít a kde jsou

Zdraví

  10:14
Víte, který pramen v lázních máte popíjet? K čemu který slouží? Přinášíme vám informace o minerálních pramenech ze tří hlavních lázeňských měst.

Mariánské lázně, ilustrační foto. foto: Lidové noviny

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Vody glauberského typu, tj. síranové sodné vody o nejrůznější koncentraci. Vhodné při onemocnění trávicího a vylučovacího ústrojí, pro něž pití této vody představuje obdobný tréninkový podnět jako pohyb pro systém pohybový. Popíjení vody je vhodné při zácpě. Příznivě může pití této vody působit také u onemocnění látkové výměny.

Čtěte také: Přehled největších lázní v Česku

KARLOVY VARY
Chladnější prameny mají projímavý účinek, teplejší zpomalují vylučování žluče i žaludečních šťáv.

Sadová kolonáda
Pramen Hadí 30 °C obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale větší množství CO2. Pramen Sadový 47,4 °C je přístupný od 6.00 do 18.30 každý den. Pramen Svoboda 60 °C najdete v altánu mezi Lázněmi III a Mlýnskou kolonádou.

Mlýnská kolonáda
Prameny: Skalní 53 °C, Libuše 62 °C, Kníže Václav I 65 °C, Kníže Václav II 58 °C, Mlýnský 56 °C, Rusalka 60 °C

Tržní kolonáda
Prameny: Tržní 62 °C, Karla IV. 64 °C

Zámecká kolonáda
Prameny: Zámecký dolní 55 °C a Zámecký horní 50 °C. Dolní Zámecký pramen je pro veřejnost přiveden na kolonádu. Vývěr v kolonádě je určen pouze pro klienty lázní.

Vřídelní kolonáda
Vřídlo 72 °C je dnes jediným pramenem využívaným ke koupelím. Vřídlo se ale užívá i při pitné kúře.

Karlovy Vary.

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
Křížový pramen: sírano-hydrouhličitanosodná železnatá kyselka se zvýšeným obsahem kyseliny metakřemičité. Dříve se označovala jako Glauberská nebo salinická. Přítomnost síranů ve vodě vyvolává projímavý účinek, a to zejména po požití více než 3 litrů za den.

Ferdinandův pramen: nachází se v centru Úšovic, tvoří ho sedm vývěrů, pro pitnou léčbu při onemocněních zažívacího ústrojí se však využívá pramen Ferdinand I. Další vývěry jsou využívány k minerálním koupelím. Pramen Ferdinand IV. se využívá pro stáčení stolní vody pod názvem Excelsior.

Rudolfův pramen: leží 350mjihovýchodně od kolonády Ferdinandova pramene. Jde o přírodní kyselku, která má diuretické účinky. Proto se užívá u chorob ledvin a močových cest. Pramen se vyznačuje vysokým obsahem vápníku (poměr vápníku a hořčíku je 5:4), a proto je pitná kúra vhodná pro doplňkovou léčbu osteoporózy.

Lesní pramen ze severní části města mírně alkalizuje obsah žaludku. Využívá se i k inhalacím při onemocnění horních cest dýchacích a močových kamenů z kyseliny močové, kterou silně alkalizuje.

Ambrožův pramen: najdete ho u centrálních lázní, slabě mineralizovaná železnatá kyselka, využívaná při onemocnění močových cest, zejména při lithiáze a pro vysoký obsah železa u chudokrevnosti.

Karolinin pramen na kolonádě Rudolfova pramene má vyšší obsah hořčíku (poměr vápníku a hořčíku je 2:5), používá se při urologických onemocnění a při léčbě ledvinových kamenů.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...