Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mírná nadváha není na škodu. Prodlouží vám život

Zdraví

  7:00
NEW YORK - Odborníci zveřejnili studii, kvůli které možná někteří lidé přehodnotí své novoroční předsevzetí. Vyplývá z ní, že lidé s mírnou nadváhou mají menší riziko úmrtí než lidé s normální váhou. Naopak u nadměrně obézních lidí je riziko úmrtí výrazně vyšší. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.

Muži prý dávají přednost 'pěkně' tvarovaným ženám před atraktivními modelkami. foto: Shutterstock

Studie vypracovaná americkou vládou vychází ze závěrů 97 šetření na celém světě, která zkoumala tři miliony lidí a 270.000 úmrtí. Lidé s tělesným indexem hmotnosti (BMI) s hodnotou 25 - 30, kteří tvoří 30 procent americké populace, podle materiálu mají o šest procent menší riziko úmrtí než lidé s BMI v rozmezí 18,5 - 25 považovaném za normální váhu. Menší riziko úmrtí mají dokonce i lidé s BMI mezi 30 - 35, a to o opět procent. U velkých tlouštíků s BMI nad 35 ale riziko úmrtí roste o 29 procent.

ČTETĚ TAKÉ:

"Naše zjištění jsou konzistentní u různých věkových skupin a na různých kontinentech," uvedla hlavní autorka studie Katherine Flegalová z federálního Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Zároveň ale varovala, že studie se zabývala příčinami úmrtí, a ne obecnými zdravotními riziky. "Nechceme jí naznačit, že selský rozum se mýlí," dodala.

Paradox obezity

Americká studie je dosud největším výzkumem, který dokládá takzvaný paradox obezity. Že lidé s mírnou nadváhou, kteří například mají srdeční choroby, cukrovku a další chronická onemocnění, žijí déle, už ukázalo několik předchozích průzkumů. Proč tomu tak je, zatím vědci nevědí. Podle jedné z teorií mají lidé s nadváhou metabolické rezervy pro případ, že kvůli nemoci nemohou přijímat adekvátní stravu.

I odborníci na zdraví podle The Wall Street Journalu varují, že Američané by závěry studie neměli považovat za "licenci na přejídání". "Byla by to chyba. I tato studie ukazuje vyšší riziko úmrtí u obézních lidí," podotkl Thomas Frieden z CDC. "Myslím, že nikdo nebude popírat základní skutečnost, že fyzická aktivita a zdravější strava jsou důležité pro zdraví," poznamenal.

Jiní experti pak poukazují na to, že studie ukazuje, jak moc nepřesným ukazatelem je BMI vypočítávaný jako poměr váhy k výšce v metrech na druhou pro měření zdraví. Zejména proto, že index nerozlišuje mezi tukem a svalovou hmotou. Mnoho atletů je podle BMI obézních, přestože jsou fyzicky zdraví.

Index tak nebere v úvahu rozložení tuku v těle, které je podle odborníků důležitější než celkové množství tuku. Zatímco tuk v břiše je výrazně škodlivý, tuk na zadku a nohách může mít ochranné účinky.

Autoři: ,