Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobilní aplikace usnadňuje hemofilikům dávkování léků

Zdraví

  5:33
Nedostatek srážecího faktoru v krvi hemofilika se může stát minulostí. Lidem s poruchou srážlivosti krve pomáhá speciální aplikace, která společně s profylaktickou léčbou hemofilikům výrazně zlehčuje život.
Laboratoř (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Hemofilici dříve předčasně umírali a kvůli spontánnímu krvácení do kloubů byla většina z nich invalidní. Medicína v posledních deseti letech v tomto směru udělala velký pokrok. 

„Například takzvaná profylaktická léčba, kdy pacient užívá léky s cílem předcházet krvácení, se uzpůsobuje „na míru“ danému člověku, a pomáhá mu tak udržovat projevy hemofilie pod kontrolou, “ říká hematoložka z Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Ester Zápotocká. Hemofilik si může předem upravit dávky léku, aby měl v krvi stále dostatek srážecího faktoru, díky tomu je například sport pro hemofilika mnohem méně rizikovým než kdykoli před tím.

Zeptali jsme se vědců: Jak je to s dědičností hemofilie a současným stavem její léčby?

Pomocí speciální mobilní aplikace mohou hemofilici sledovat, jak se srážecí faktor chová v jejich těle a kdy je nejvhodnější aplikovat další dávku. „I to jim usnadňuje život, proto tyto technologie jako lékaři podporujeme,“ říká Ester Zápotocká a souhlasí s ní i předseda Českého svazu hemofiliků Martin Bohůn, který k tomu dodává, že se jedná o velice praktickou pomůcku při plánování různých aktivit, protože má díky ní svůj zdravotní zdrav neustále pod kontrolou.

Českému svazu hemofiliků se také podařilo prosadit sadu identifikátorů lidí s poruchou srážlivosti krve: jde o identifikační náramek, průkaz hemofilika, označení karty pojištěnce, a navíc o takzvanou termotašku na uskladnění srážecího faktoru. 

„Spolupracujeme se záchrannou službou. Identifikátor je totiž důležitý například při dopravní nehodě, protože hemofilik v případě zranění potřebuje co nejdříve dostat srážecí faktor, aby nedošlo k rozsáhlejšímu krvácení, případně život ohrožujícímu stavu,“ dodává Martin Bohůn.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat