Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mokré prostěradlo u okna, pyžamo do lednice. Jak se bránit vedru doma?

Zdraví

  9:00
Vedro na nás útočí celé dny a často se před ním neschováme ani doma. Spíše naopak. Městské byty se rychle vyhřívají, teplo z nich často nejde odvětrat ani přes noc a klimatizací nedisponují. Přežít parné letní dny je někdy uměním, server Lidovky.cz proto přináší pár tipů, jak horké dny v bytě přečkat.

Klimatizace i větráky mohou v horku škodit zdraví foto: Shutterstock

Brzy ráno je třeba vyvětrat a pak před odchodem z domova závěsy a žaluzie zatáhnout. Přes den by okna měla být zastíněna, větrat je nejlepší ráno a večer, kdy je venkovní vzduch chladnější. Pokud vám slunce praží do oken celé odpoledne, vyzkoušejte trik s mokrým prostěradlem, které ráno po zavření oken umístíte před ně. Do místnosti se tak dostane vlhkost, která místnost alespoň trochu ochladí. 

Večerní i ranní vlažná sprcha tělo ochladí. Ledové vodě se raději vyhýbejte, organismus by mohl urpět teplotní šok. V tropických dnech je také nutné často a hodně pít. Lékaři doporučují i tři litry vody denně, podle fyzické námahy. U nápojů ale platí stejné pravidlo jako u sprchy. Neměly by být ledové, ty osvěží organismus jen na chvíli a přichází po nich nával horka. Lepší je pít nápoje vlažné či dokonce teplé. Uhasí žízeň a tělo zchladí na delší dobu. 

Dodržování pitného režimu (Ilustrační fotografie)

Přes den pomáhá otírat si obličej vlhkým hadříkem a omývat ruce v chladné vodě. Příjemným zchlazením je i ponořit nohy do lavoru s chladivou vodou. Pokud máte v bytě prodyšné závěsy a záclony, je vhodné je v létě navlhčit a ještě mokré pověsit. Vzduch v místnosti příjemně ochladí.

Pokud vás trápí vyhřátý byt i v noci a nemůžete spát, zkuste si dát odpoledne na pár hodin pyžamo do mrazáku. Stejně tak se doporučuje vložit do lednice či mrazáku i polštář.

V noci spěte pokud možno sami, nepřikrývejte si nohy a nechte zapnutý větrák. Nenatáčejte ho přímo k posteli, ale do prostoru. Před větrák můžete také umístit kostky ledu, stejně dobře funguje také rozprašovač vody. 

Pokud si před spaním myjete vlasy, vyplatí se je nesušit. V létě vás ochladí a snáze usnete. Stejně tak můžete usínat s navlhčeným ručníkem za krkem či na čele. Před spaním nepijte alkohol, hrozí dehydratace organismu. Nezapomínejte na lahev s ledovou vodou vedle postele. 

Autor:
Témata: organismus

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...