Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mokré prostěradlo u okna, pyžamo do lednice. Jak se bránit vedru doma?

Zdraví

  9:00
Vedro na nás útočí celé dny a často se před ním neschováme ani doma. Spíše naopak. Městské byty se rychle vyhřívají, teplo z nich často nejde odvětrat ani přes noc a klimatizací nedisponují. Přežít parné letní dny je někdy uměním, server Lidovky.cz proto přináší pár tipů, jak horké dny v bytě přečkat.

Klimatizace i větráky mohou v horku škodit zdraví foto: Shutterstock

Brzy ráno je třeba vyvětrat a pak před odchodem z domova závěsy a žaluzie zatáhnout. Přes den by okna měla být zastíněna, větrat je nejlepší ráno a večer, kdy je venkovní vzduch chladnější. Pokud vám slunce praží do oken celé odpoledne, vyzkoušejte trik s mokrým prostěradlem, které ráno po zavření oken umístíte před ně. Do místnosti se tak dostane vlhkost, která místnost alespoň trochu ochladí. 

Vedra nesvědčí sexu. Vadí únava i přesycenost odvážným oblečením

Večerní i ranní vlažná sprcha tělo ochladí. Ledové vodě se raději vyhýbejte, organismus by mohl urpět teplotní šok. V tropických dnech je také nutné často a hodně pít. Lékaři doporučují i tři litry vody denně, podle fyzické námahy. U nápojů ale platí stejné pravidlo jako u sprchy. Neměly by být ledové, ty osvěží organismus jen na chvíli a přichází po nich nával horka. Lepší je pít nápoje vlažné či dokonce teplé. Uhasí žízeň a tělo zchladí na delší dobu. 

Dodržování pitného režimu (Ilustrační fotografie)

Přes den pomáhá otírat si obličej vlhkým hadříkem a omývat ruce v chladné vodě. Příjemným zchlazením je i ponořit nohy do lavoru s chladivou vodou. Pokud máte v bytě prodyšné závěsy a záclony, je vhodné je v létě navlhčit a ještě mokré pověsit. Vzduch v místnosti příjemně ochladí.

Pocení ve vedrech je zdravé, bez něj může dojít k přehřátí, říká odbornice

Pokud vás trápí vyhřátý byt i v noci a nemůžete spát, zkuste si dát odpoledne na pár hodin pyžamo do mrazáku. Stejně tak se doporučuje vložit do lednice či mrazáku i polštář.

V noci spěte pokud možno sami, nepřikrývejte si nohy a nechte zapnutý větrák. Nenatáčejte ho přímo k posteli, ale do prostoru. Před větrák můžete také umístit kostky ledu, stejně dobře funguje také rozprašovač vody. 

Pokud si před spaním myjete vlasy, vyplatí se je nesušit. V létě vás ochladí a snáze usnete. Stejně tak můžete usínat s navlhčeným ručníkem za krkem či na čele. Před spaním nepijte alkohol, hrozí dehydratace organismu. Nezapomínejte na lahev s ledovou vodou vedle postele. 

Autor:
Témata: organismus

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat