Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlažná voda, žádný alkohol a klidový režim. Rady, jak přežít horké dny

Zdraví

  11:00
Současné tropické počasí může být nebezpečné. Je důležité dbát na pitný a klidový režim a předcházet přehřátí organismu. Lékaři doporučují vypít i tři litry vody denně, podle fyzické námahy. Neměly by být ledové, ty osvěží organismus jen na chvíli a přichází po nich nával horka. Lepší je pít nápoje vlažné či dokonce teplé.

Přes den je důležité organismus zchlazovat pravidelně, tělo by ale nemělo utrpět šok. foto: Shutterstock

„Doporučuji dostatek tekutin, střídavé ochlazování, vyhnout se pobytu v horku a nosit ochranný oděv. Zde jde především o pokrývku hlavy a vzdušné oblečení,“ radí dermatoložka Martina Neradová Richterová, jak se bránit přehřátí. Více čtěte ZDE

Vlažná voda

Přes den je důležité organismus zchlazovat pravidelně, tělo by ale nemělo utrpět šok. Pomáhá otírat si obličej hadříkem navlhčeným ve vlažné vodě a často si omývat ruce. Příjemným zchlazením je i ponořit nohy do lavoru s chladivou vodou. Více čtěte ZDE.

„Pít je určitě potřeba, ale tím, že je vzduch tak vlhký, pitím si tolik nepomůžeme. Více pomáhá otírat se a omývat, aby se tělo zchladilo,“ radí praktická lékařka  Irena Kudrnovská. Omytím kůže se póry uvolní a tělo se s další várkou potu trochu ochladí. Na jídelníčku by v horkých dnech neměla být těžká jídla jako smetanové omáčky a knedlíky, spíše lehčí zeleninová jídla, saláty a ovoce. „Dobré jsou polévky, protože s potem ztrácí tělo sůl, a slané polévky mu ji dodají,“ doporučila. Více čtěte ZDE. 

Vynechte sex i sport

Teplé počasí nepřeje vášním ani vrcholovému sportu. Kdo se chce věnovat tělesným radovánkám při teplotách nad 35 stupňů, měl by se dobře zamyslet nad tím, jaký je jeho zdravotní stav. „Člověk musí poslouchat své tělo tak jako při sportu a nepřepínat se. Ale normální sex zase není nějaký vrcholový sportovní výkon,“ řekl LN gynekolog a sexuolog Miloslav Skřivánek. Více čtěte ZDE.

Přes den je důležité organismus zchlazovat pravidelně, tělo by ale nemělo...

V horkých dnech je zdraví bezpečnější vynehat těžkou fyzickou námahu, tedy i sportovní aktivity. „Jakmile je teplota vyšší než teplota těla, tak je to vždycky problém, riziko nějakého přehřátí a tím pádem i úpalu roste. Tělo se neumí zbavovat tepla vznikajícího fyzickou zátěží právě proto, že je okolní teplota vyšší než teplota těla. Organismus se sám od sebe neochlazuje. Něco málo se ochladí tím, že se člověk potí, ale to je strašně málo. Riziko přehřátí je velké, ale u profíků menší, než u běžné populace, zejména té starší,“ řekl vedoucí lékař interních ambulantních oddělení Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Petr Krejčí. Více čtěte ZDE.

Žádný alkohol

Pokud si rádi dopřejete pár skleniček, pak rozhodně zapomeňte na tvrdý alkohol. Dvě malá piva vám neuškodí, víc ale lékaři nedoporučují. Zvýšilo by se tím riziko dehydratace, zároveň alkohol způsobuje rozšiřování cév. Pozor by si měli dát hlavně jedinci s vyšším tlakem. 

Alkohol vás může nepříjemně překvapit. V létě pijte výhradně vodu, radí odborník

„Vyšší venkovní teplota vede k pocení, tělo tak ztrácí vodu. Není to jediný vliv. Ke ztrátám vody dojde i při fyzické aktivitě nebo v průvanu, například při otevřeném okénku v autě. Někdy se tyto vlivy kombinují. Jestliže se silně dehydratovaný člověk napije alkoholu, bývá nepříjemně překvapen. Dávka alkoholu, kterou by normálně toleroval, může vyvolat silnou opilost,“ upozorňuje psychiatr Karel Nešpor. 

Jak se oblékat?

I přes tropické teploty by lidé měli dodržovat určitou noblesu a styl a nechodit do práce, na úřad či do banky ve volném tílku, které toho odhaluje víc, než kryje. „V teplých dnech hraje hlavní roli materiál. Dejte přednost těm přírodním, lépe odvádí teplo, sají pot a tím eliminují zápach. Vhodná je stoprocentní bavlna nebo třeba len, případně kombinace vlna-len, bavlna-len,“ tak zní univerzální rada Jakuba Lohniského, zakladatele blogu Muži v Česku, pro všechny, kteří přemýšlí nad tím, jak nejvhodněji se obléknout, když se teplota šplhá ke čtyřicítce. Více čtěte ZDE. 

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...