3. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Náhražka LSD? Otec holotropního dýchání je Čech

Holotropní dýchání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holotropní dýchání | foto: Shutterstock

PRAHA Dostat se bez požití psychedelických látek do běžně nedostupných oblastí lidské psychiky umožňuje takzvané holotropní dýchání. Za jeho otce v západní medicíně je považován americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, jenž v pátek oslavil osmdesátiny.

Tato metoda řízeného zrychleného dýchání při hudbě, která navazuje na praktiky přírodních civilizací, šamanů či jogínů, má znovuprožitím traumatizujících zážitků lidem pomoci odstranit různé psychické bloky.

Jak nahradit LSD? Zrychleným dechem
Stanislav Grof, absolvent medicíny na Univerzitě Karlově a spoluzakladatel Výzkumného ústavu psychiatrického v Praze-Bohnicích, emigroval do USA v roce 1967. Do západní psychoterapie tehdy vnesl staronový poznatek, že totiž při mimořádných stavech vědomí vykazuje lidská duše spontánní léčivou aktivitu. A jelikož aplikace LSD či jiných halucinogenů s sebou nese rizika, zaměřil se Grof se svou ženou Christinou na zkoumání bezpečnější, alternativní metody.

Holotropní dýchání (holotropní znamená v překladu směřující k celistvosti), ale není léčebnou metodou, spíše cestou k sebepoznávání. V nepovolaných rukou může být i technikou nebezpečnou. Při jeho provozování se totiž vyskytuje i svalové napětí, bolesti hlavy, křeče či zvracení. Překonání těchto problémů (mj. určitými cviky) má ale následně očistný efekt.

Stanislav Grof jako lékař začínal v psychiatrické léčebně v Kosmonosích. Začátkem 60. let stál u zrodu Výzkumného ústavu psychiatrického v pražských Bohnicích, kde se zabýval změněnými stavy vědomí, zkoumal účinky LSD na lidskou psychiku a možnosti využití této drogy v psychoterapii. V USA působil ve Výzkumném ústavu psychiatrickém pro stát Maryland a jako profesor na Univerzitě Johna Hopkinse v Baltimore. Několik let vedl státní
výzkum psychedelik v USA. V roce 1972 se stal vědeckým pracovníkem v Esalen Institute v kalifornském Big Sur. Je držitel řady ocenění, mj. ceny Havlovy nadace Vize 97.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz