Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návštěvníci hudebních festivalů holdují nejen alkoholu. Kombinují ho i s drogami

Zdraví

  16:07
PRAHA - Užívání nelegálních i legálních drog v prostředí zábavy v posledních letech stoupá. Věk uživatelů se stále snižuje a efektivní programy prevence chybí. Návštěvníci hudebních festivalů holdují nejen alkoholu a tabáku, ale také marihuaně či extázi a často doplatí na jejich kombinování, vyplývá z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v České republice.
Kokain - ilustrační foto

Kokain - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Lidé pohybující se v prostředí zábavy mají několikanásobně vyšší zkušenosti s legálními i nelegálními návykovými látkami než jejich vrstevníci v obecné populaci. Běžné je užívání více látek současně,“ uvedl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti při Úřadu vlády.

Hedvábná stezka verze 2.0. Prvním zbožím prodaným na 'netu' byla marihuana

Studenti z pražské 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) proto letos již potřetí připravili interaktivní stánek na festivalu Rock for People, který v neděli začíná v Hradci Králové. V něm si návštěvníci například ověří své znalosti o první pomoci nebo zjistí, co se děje v mozku člověka, který vykouří marihuanovou cigaretu.

„Prostřednictvím interaktivních workshopů se snažíme představit návštěvníkům festivalu různá zdravotnická témata. V našem odpočinkovém koutku se mohou rockoví fanoušci zrelaxovat a zároveň si s námi promluvit o užívání návykových látek a rizicích s nimi spojenými,“ uvedla studentka oboru adiktologie 1. lékařské fakulty UK Tereza Černíková.

Zvýšený zájem o drogy

O drogy je na festivalech a v období prázdnin mezi mladými lidmi ve věku 18 až 34 let zvýšený zájem, uvádí odborná zpráva. Nejvyšší užívání drog je ve skupině mezi 15 a 24 lety. „Dlouhodobě upozorňuji na toleranci společnosti k pití či kouření dětí. Navíc v období volna hrozí to, že děti začnou drogy kombinovat. A to často vede k tomu, že desítky z nich končí o prázdninách na jednotkách intenzivní péče a záchytných stanicích s intoxikacemi,“ řekl Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

Mravčík také upozorňuje na nové drogy, v jejichž případě nejsou rizika spojená s jejich užíváním dostatečně popsaná či známá. Jednou z nich je GHB/GABA, neboli tekutá extáze. Obvykle jde o bezbarvou tekutinu, občas o bílý prášek s výrazně slanou chutí a bez zápachu či o kapsle. V 80. letech ji užívali zejména kulturisté pro schopnost odbourávat tuky a uvolňovat růstový hormon, který napomáhá tvorbě svalové hmoty. Příležitostně byla používána v medicíně jako lokální anestetikum, od toho se však po zjištění některých vedlejších účinků upustilo. V posledních letech GHB získala na popularitě jako rekreační droga slibující radost, větší sexuální vzrušivost a schopnost dosáhnout orgasmu. Mezi další často užívané drogy patří například pervitin a různé halucinogeny, méně kokain nebo hašiš.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...