Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejčastější problém? Lidé si špatně čistí zuby, upozorňuje zubař

Zdraví

  9:00
Jaké nejčastější chyby dělají Češi při čistění zubů? A kdy se vám zaručeně zuby zkazí? „Je to stále stejné. Lidé mají špatnou techniku čistění zubů. Často zapomínají, že zub nemá jen tři plošky, ale hned pět. Zapomínají na ty, které je nutné čistit mezizubním kartáčkem a dentální nití,“ upozorňuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz zubní lékař Václav Manhart.
Čištění zubů - ilustrační foto.

Čištění zubů - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: S čím mají Češi nejčastěji problém? 
Většina z mých klientů nechodí s konkrétním problémem. Často chtějí řešit komplexní situaci v jejich ústech. Za sebe bych ale řekl, že nejčastěji ve své ordinaci řeším kazy. Lidé jednoduše už nechtějí řešit jeden problém, ale spíše celkové zdraví zubů a vzhled.

Lidovky.cz: Co myslíte, že je největší problém v péči o chrup?
Stále ta stejná písnička – zkrátka lidé málo či špatně čistí. Mají špatnou techniku čistění zubů. Často zapomínají, že zub nemá jen tři plošky, ale hned pět. Zapomínají na ty, které je nutné čistit mezizubním kartáčkem a dentální nití. Druhá věc je dodržování pravidelných preventivních prohlídek u zubaře a absolvování profesionální dentální hygieny. Preventivní prohlídky u zubaře mají probíhat dvakrát do roka a dentální hygiena jednou až třikrát za rok.

Lidovky.cz: Myslíte, že se prevence lepší?
Myslím, že to jde správným směrem. Ale stále tu máme rezervy. Zásadní je začít sám u sebe, tedy u zubaře. Vždy když mám klienta, upozorňuji ho na nutnost prevence, vysvětluji mu, co vidím, že dělá špatně a co má změnit, aby byl jeho chrup i dásně zdravé. Zubař je zde ten, který by měl edukovat. Například, když má klient zubní kámen v ústech, upozorním ho na to. Zatím to klienta netrápí, ale pokud to tak člověk nechá a bude dále pokračovat v dosavadní nedostatečné péči, potíže na sebe nenechají dlouho čekat.

Lidovky.cz:  Jakou nejčastější chybu dělají lidé při čistění zubů?
Příliš mnoho energie vkládají do pomocných prostředků jako je pasta, ústní voda, elektrické kartáčky či ústní sprchy. Lidé jsou často líní. Hledají stále nějaké polovičaté řešení. Nejraději by si vzali nějakou pilulku, která by vše udělala za ně. Musím vás ale zklamat, nic takového není. Nic zkrátka mechanické čistění zubů nenahradí. Nejdůležitější je správná technika čistění zubů.

Lidovky.cz: Jaký vliv má genetika na zdraví zubů?
Základní je si uvědomit, že čistý zub se nezkazí. Genetika je častou berličkou pro lidi, kteří zanedbávají péči o svůj chrup. Je jednoduché říct, že budu mít parodontitidu, jelikož ji měla i moje maminka. Ono to tak ale úplně nefunguje. Geneticky máme dáno postavení zubů, složení slin nebo například tloušťku skloviny a jen velmi výjimečně některá genetická onemocnění, která ovšem nejsou častá. Ano, můžeme mít nějaké dispozice, ale není takřka nic, co by se nedalo zachránit správnou prevencí.

Lidovky.cz: Je amalgámová výplň škodlivá?Není. Pokud se dodrží správné postupy a výplň je zhotovena kvalitně, nemělo by nic hrozit. To ovšem ale neznamená, že bych ji všem pacientům doporučil. Na amalgámovou výplň například méně usazují bakterie. Ale také jde o rozpínavý materiál a může tedy v zubu působit jako klín, a tudíž někdy dochází k frakturám zubu. Také se často setkávám s nedokonale tvarovanými amalgámovými výplněmi, pod kterými vzniká kaz. Druhá věc je estetika chrupu. Amalgámová výplň opravdu nevypadá příliš pěkně.

Lidovky.cz:  Bílá výplň prý často vypadává, čím to je?
To je jednoduché. Zkrátka je špatně zhotovena. Kompozitní (neboli bílá) výplň se má modelovat za absolutního sucha. Já k tomu používat tzv. kofferdam, což je gumová blána, která sucho zajistí. Stačí jediná kapka vody, sliny či krve a nedojde ke spojení kompozitního materiálu a zubu. Pokud výplň vypadne celá, pak je chyba právě v práci zubaře. V případě, že se výplň odlomí, pak jde o potíž mechanickou. Zkrátka pokud kousnete něčeho tvrdého a vypadne vám kousek výplně, nemusí jít o chybu materiálu, ale o přetížení zubu nebo o špatnou modelaci výplně.

Autor:
Témata: technika, prevence

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat