Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejvíc si pacienti stěžují na neetické chování lékařů

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejčastěji si pacienti stěžují lékařské komoře na péči, porušení mlčenlivosti lékaře a neetické chování. Stomatologická komora řeší stížnosti hlavně na protetické práce a lékárnická komora na ceny léků a rozdílné doplatky. Nejvíc stížností míří k lékařské komoře, pokuty a důtky tam jdou do desítek, vyloučeni jsou jen jednotlivci. Vyplývá to z ankety ČTK.

Česká lékařská komora v letech 2000 až 2012 dostala podle prezidenta Milana Kubka 17.167 stížností, podmínečně vyloučila 17 členů a deset vyloučila nepodmínečně. Česká stomatologická komora (ČSK) v letech 1999 až 2012 podle prezidenta Pavla Chrze vyloučila dva členy podmínečně a jednoho nepodmínečně. Česká lékárnická komora podle mluvčího Aleše Krebse eviduje 20 až 30 stížností ročně.

ČTĚTE TAKÉ:

Se stížnostmi se lidé obracejí i na pacientské organizace. Z 1200 stížností, jež ročně dostává podle svého prezidenta Luboše Olejára Svaz pacientů, je 15 procent od lidí, kteří neuspěli u komor. Svaz je předává právníkům, až polovina prý končí podáním žaloby u soudu.

Komory tvrdí, že disciplinární opatření, která mohou uložit, jsou zastaralá a neadekvátní. Pokuty jsou od 2000 do 30.000 korun, podmínečné vyloučení od jednoho roku do tří let, nepodmínečné je trvalé a rovná se zákazu výkonu profese.

"Zajistit za tohoto právního stavu, aby ukládaná disciplinární opatření byla spravedlivá a odrážela závažnost prokázaného protiprávního či neetického jednání člena, je někdy opravdu obtížné," řekl Chrz.

Podle právníka Ondřeje Dostála by se měl disciplinární řád komor změnit, aby si mohla samospráva udělat mezi svými členy pořádek. "Nyní je to špatně, zatěžuje se několik orgánů současně. Lépe by bylo, aby to bylo projednáno před komorou, až pak se to dalo před soud," řekl.

Proti falešným doktorům nepomůže

Komory mohou zasahovat jen proti svým členům. Pokud se objeví "falešný" lékař, zasáhnout nemohou. Pravomoci nemají ani v otázce zdravotní způsobilosti členů k výkonu povolání. Stomatologická komora tak podle Chrze nemůže zakázat ordinovat zubaři z Vlašimi obviněnému z pedofilie. Zjištění o něm poskytla krajskému úřadu, další kroky záleží na úřednících.

Kubek doplnil, že vedle stížnosti komoře na lékaře mohou pacienti podat stížnost na poskytovatele přímo poskytovateli. Řadu pacientů ale odradí to, že si mají stěžovat tomu, na koho si stěžují. Pokud nejsou s vyřízením stížnosti spokojeni, mohou se obrátit na krajský úřad.

Chrz připomněl, že i když v disciplinárním řízení je shledáno pochybení lékaře, neznamená to, že je tím automaticky potvrzena jeho odpovědnost za škodu. Náhradu škody musí pacient vymáhat na lékaři, a pokud ten ji neuzná, musí se obrátit na soud.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!