9. dubna 2015 6:46 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Němečtí lékaři chtějí lepší prohlídky pilotů

Letadlo A320 společnosti Etihad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo A320 společnosti Etihad. | foto: AirbusLidovky.cz

BERLÍN Sdružení německých lékařů v letectví dnes vyzvalo, aby se v zemi zavedly důkladnější a častější zdravotní prohlídky pilotů. Reaguje tak na nedávnou smrt 150 lidí na palubě německého airbusu, jehož zřícení ve francouzských Alpách podle vyšetřovatelů způsobil nejspíš úmyslně kopilot, který měl psychické problémy.

„Je také třeba zjišťovat užívání psychotropních léků a drog,“ řekl deníku Die Welt předseda sdružení Hans-Werner Teichmüller. Ukázalo se, že mladý kopilot trpěl v minulosti depresemi, přemýšlel o sebevraždě a navštívil několik psychiatrů. U něj doma se našly léky proti depresím.

V současnosti piloti podstupují jednu běžnou zdravotní prohlídku ročně, která stanoví, zda jsou s to řídit letadlo. Prováděné laboratorní testy přitom podle německých médií nedokážou rozpoznat, zda pilot konzumoval léky proti psychickým problémů nebo drogy. Neprověřují prý dostatečně ani případnou přítomnost alkoholu v krvi pilota.

Místopředseda sdružení německých lékařů v letectví Uwe Beiderwellen krátce po katastrofě stroje společnosti Germanwings za letu ze Španělska do Německa řekl, že zavádění psychologických testů do ročních prohlídek pilotů by bylo „přehnané“. Avšak následné poznatky z vyšetřování povedou nejspíš k podobnému zpřísnění prohlídky pilotů i v dalších zemích.

Zřícení Airbusu A320

Letoun Airbus A320 havaroval 24. března při letu z Barcelony do Düsseldorfu. Zahynulo při tom všech 150 lidí na palubě. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že se strojem záměrně narazil do horského masivu ve francouzských Alpách druhý pilot Andreas Lubitz, který měl psychické problémy. Jeho pohnutky byly podle všeho sebevražedné.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.