Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Neposlouchá? Pacienta lékař nesmí odmítnout

Pacient (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Lékař nemůže přestat léčit pacienta s rakovinou jenom proto, že i přes jeho rady dál kouří. A nemůže odmítnout očkovat dítě jenom proto, že souhlas k tomu nedali oba rodiče. Zákon o zdravotních službách, který bude účinný od 1. dubna, souhlas obou ani nepožaduje, tvrdí legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

"Reformní zákony jsou postaveny na právech pacientů a zpřísňují i jejich povinnosti," uvedl Plíšek. Pokud pacient vyslovil souhlas s léčebným postupem, musí ho dodržovat. Ale jenom proto, že některé části léčebného postupu nedodržuje, nemůže lékař použít vůči pacientovi donucovací prostředky a vyřadit ho z evidence, upozornil náměstek.

Zákon zná vedle zdravotních služeb se souhlasem pacienta i služby bez jeho souhlasu, například při nařízené ochranné léčbě, karanténě, nebo když stav pacienta vyžaduje neodkladnou péči a přitom není možné, aby dal souhlas.

ČTĚTE TAKÉ:

Pacient má vždy právo podepsat revers pro určité situace, musí to být doloženo v jeho dokumentaci.

Podle zákona o zdravotních službách může lékař ve zdravotnické dokumentaci vyznačit, že pacient nespolupracuje a nedodržuje léčbu, je to podle Plíška i pro ochranu lékaře, "vyviňuje" se tak do značné míry z odpovědnosti za zdravotní stav pacienta.

Svědomití pacienti budou zvýhodněni

Do budoucna by nedodržování léčebného režimu mohly postihovat zdravotní pojišťovny a naopak za jeho dodržování pojištěnce zvýhodnit.

"Pokud pacient opakovaně s léčbou nesouhlasí, tak přeneseně nesouhlasí ani s poskytovatelem, nebo se rozchází v názoru na způsob léčby, pak se to bere, že už by to byla léčba bez souhlasu pacienta, pak by ho mohl lékař vyřadit z evidence," shrnul náměstek.

Souhlas s plastickou operací dcery

Souhlas zákon o zdravotních službách vyžaduje i pro léčbu nezletilých dětí. "Neznamená to ale, že když lékař nedostihne někoho z rodičů a přitom léčba je nezbytná, že léčbu neposkytne," zdůraznil Plíšek.

Jejich souhlas je nutný třeba pro amputaci ruky nebo nohy po závažném poranění nebo pro plastickou operaci u nezletilé dívky.

Když je mezi rodiči rozpor a přitom není nebezpečí z prodlení, ustaví soud dítěti opatrovníka, který rozhodne. Pokud jeden z rodičů je dlouhodobě nedostupný, je v cizině, zdravotní službu může lékař poskytnout.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...