Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neposlouchá? Pacienta lékař nesmí odmítnout

Zdraví

  7:00
PRAHA - Lékař nemůže přestat léčit pacienta s rakovinou jenom proto, že i přes jeho rady dál kouří. A nemůže odmítnout očkovat dítě jenom proto, že souhlas k tomu nedali oba rodiče. Zákon o zdravotních službách, který bude účinný od 1. dubna, souhlas obou ani nepožaduje, tvrdí legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
Pacient (ilustrační foto)

Pacient (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

"Reformní zákony jsou postaveny na právech pacientů a zpřísňují i jejich povinnosti," uvedl Plíšek. Pokud pacient vyslovil souhlas s léčebným postupem, musí ho dodržovat. Ale jenom proto, že některé části léčebného postupu nedodržuje, nemůže lékař použít vůči pacientovi donucovací prostředky a vyřadit ho z evidence, upozornil náměstek.

Zákon zná vedle zdravotních služeb se souhlasem pacienta i služby bez jeho souhlasu, například při nařízené ochranné léčbě, karanténě, nebo když stav pacienta vyžaduje neodkladnou péči a přitom není možné, aby dal souhlas.

ČTĚTE TAKÉ:

Pacient má vždy právo podepsat revers pro určité situace, musí to být doloženo v jeho dokumentaci.

Podle zákona o zdravotních službách může lékař ve zdravotnické dokumentaci vyznačit, že pacient nespolupracuje a nedodržuje léčbu, je to podle Plíška i pro ochranu lékaře, "vyviňuje" se tak do značné míry z odpovědnosti za zdravotní stav pacienta.

Svědomití pacienti budou zvýhodněni

Do budoucna by nedodržování léčebného režimu mohly postihovat zdravotní pojišťovny a naopak za jeho dodržování pojištěnce zvýhodnit.

"Pokud pacient opakovaně s léčbou nesouhlasí, tak přeneseně nesouhlasí ani s poskytovatelem, nebo se rozchází v názoru na způsob léčby, pak se to bere, že už by to byla léčba bez souhlasu pacienta, pak by ho mohl lékař vyřadit z evidence," shrnul náměstek.

Souhlas s plastickou operací dcery

Souhlas zákon o zdravotních službách vyžaduje i pro léčbu nezletilých dětí. "Neznamená to ale, že když lékař nedostihne někoho z rodičů a přitom léčba je nezbytná, že léčbu neposkytne," zdůraznil Plíšek.

Jejich souhlas je nutný třeba pro amputaci ruky nebo nohy po závažném poranění nebo pro plastickou operaci u nezletilé dívky.

Když je mezi rodiči rozpor a přitom není nebezpečí z prodlení, ustaví soud dítěti opatrovníka, který rozhodne. Pokud jeden z rodičů je dlouhodobě nedostupný, je v cizině, zdravotní službu může lékař poskytnout.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat