Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neříkejte obézní, říkejte tlustí! Lidem to pomůže, radí politička

Zdraví

  12:51
LONDÝN - Britská státní tajemnice pro zdravotnictví Anne Miltonová dnes poradila lékařům, aby lidem s přebytečnými kily raději říkali, že jsou tlustí, než že jsou obézní. Podle ní je to bude víc motivovat k tomu, aby se snažili tato kila shodit.

Opomíjení zákazníci. Přestože lidí s většími velikostmi je dost, oblečení je málo. Proč? Návrhářům se pro ně nechce navrhovat. Je totiž těžší vyrobit něco, co bude slušet velikosti 46, než u velikosti 34. foto: Profimedia.cz

"Myslím, že když se podíváte do zrcadla a řeknete si ´jsem obézní´, dělá vám to menší starosti, než když si řeknete ´jsem tlustá´," řekla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC.

Dodala, že lékaři a zdravotničtí pracovníci si dělají se slovem "tlustý" přílišné starosti, zatímco jeho používání by mohlo lidi podnítit k větší odpovědnosti za svůj životní styl.

Agentura Reuters, která o tom informovala, napsala, že podíl obézních na britské populaci je jeden z nejvyšších v Evropě - předloni byla jako obézní klasifikována skoro čtvrtina dospělých a 14 procent dětí.

V České republice je podle nedávno zveřejněných údajů obézních asi 17,5 procenta mužů a žen.

Autoři: ,
Témata: BBC, Reuters, Česko, Evropa

Mohlo by vás zajímat