Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevidomý diabetik může aktivněji žít díky pumpě ovládané z mobilu

Zdraví

  5:09
BRNO - Aktivnější život umožňuje patnáctiletému Benjaminovi mobilní inzulínová pumpa ovládaná aplikací v telefonu. Kromě toho, že trpí cukrovkou, je gymnazista nevidomý. Tlačítkové ovládání pumpy s displejem, kterou nosí na břiše, by tedy pro něj nebylo příliš praktické. Benjamin je podle odborníků z Fakultní nemocnice Brno prvním nevidomým dětským pacientem s cukrovkou v Česku, který pumpu s ovládáním v telefonu používá.

Diabetik. Pro nemocné je důležité mít normální hladinu cukru v krvi. foto: Shutterstock

Mobilní aplikace je podle Benjamina diskrétní. „Vytáhnu telefon a nikdo neví, jestli projíždím facebook, s někým si píšu, nebo ovládám pumpu. Je to diskrétnější a pohodlnější, lépe se mi s tím funguje,“ řekl dnes novinářům Benjamin, o kterého pečují na pediatrické klinice v brněnské Dětské nemocnici. Chytrý telefon ovládá bleskurychle s využitím hlasové čtečky displeje.

O svém diabetu třeba nevíte. Pozor na kombinaci málo pohybu, hodně jídla

Pacienti s cukrovkou potřebují do těla pravidelně dostat inzulín. Zatímco inzulinová pera znamenají nutnost několika vpichů denně, u pumpy zbývá jediný vpich jednou za dva nebo tři dny. V mezičase je pumpa propojená s tělem. Výhodou je kontinuální dávkování inzulinu s okamžitou možností zvýšení nebo snížení dávky ze zásobníku.

Pacient kontroluje svůj krevní cukr pomocí glukometru několikrát denně, případně má možnost průběžného monitorování. Benjamin například nosí senzor na rameni. Někdy sám pozná, kdy potřebuje dávku snížit či zvýšit oproti takzvanému bazálnímu profilu nastavenému lékaři, a to kvůli stresu, fyzické aktivitě nebo sacharidům v jídle.

Benjamin se věnuje hudbě i sportu, chodí do skautu a jednou by chtěl studovat žurnalistiku a práva. Pumpu považuje za pokrok oproti inzulinovým perům, která jej více omezovala. Podobně ji hodnotí také zdravotníci. „Toto zařízení omezí počet vpichů do těla, a to velice zásadně,“ uvedla lékařka Klára Hájková z pediatrické kliniky.

Nevhodné boty škodí diabetikům. Péče o nohy se vyplatí

Podle Petra Vrchoty z brněnské firmy MTE, která zařízení vyvíjí, je Benjamin důkazem toho, že pro motivovaného člověka neexistují překážky. „Pokud se k tomu připojí podpora ze strany lékaře a nejbližšího okolí, pravděpodobně není důvod, proč by nevidomí lidé nemohli za pomoci vhodných technologií inzulinovou pumpu ovládat,“ uvedl Vrchota.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat