Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

O svém diabetu třeba nevíte. Pozor na kombinaci málo pohybu, hodně jídla

Zdraví

  5:53
Světový den diabetu připoměl chorobu, která v Česku postihuje asi 900 tisíc lidí a jejíž výskyt se stále zvyšuje. Příčinou bývají geny, ale ještě častěji náš životní styl – hodně jídla, málo pohybu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Diabetes mellitus, čili cukrovka, je složitá porucha látkové přeměny, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí.

Tato nemoc se dá poměrně snadno odhalit a dnes už i vcelku úspěšně léčit. Ale i tak na komplikace, které vyvolává, ročně v České republice zemře přes 25 000 lidí. Dalším tisícům pacientů cukrovka uzavře drobné krevní cévy, a připraví je tak o zrak, nevratně poškodí ledviny či srdce, ale může vést až k amputaci nohou.

Zmatená glukóza

Cukr glukóza, který tělo získává z potravy, je základním zdrojem energie pro všechny buňky. Po těle jej roznáší krev. Buňky si z ní odebírají, kolik potřebují. Nadbytečný cukr třeba po vydatném jídle se ukládá do jater a v krvi se udržuje jeho stabilní hladina.

Diabetes mellitus je nemoc, při níž se zvyšuje hladina cukru v krvi. Nejdůležitější roli při tom hraje hormon inzulin, který si tělo vyrábí ve slinivce břišní. Právě inzulin „odemyká“ vstup pro glukózu do všech buněk v těle. Když je ho málo, nebo ho tělo nedokáže účelně využít, vzniká problém – cukrovka. 

Medicína ji rozlišuje na dva typy

Diabetes 1. typu je méně častý, postihuje necelé procento populace, bývá zpravidla dědičný a nedá se ovlivnit životním stylem. Objevuje se nejčastěji už u dětí a mladých dospělých.

Vzniká, když slinivka nevytváří dostatek inzulinu, takže v krvi je sice glukózy hodně, ale buňky hladovějí, protože se do nich nedostane. Při léčbě je tedy nutné dodávat injekcemi inzulín zvenčí.

Vědci z prestižních univerzit zkoumají veganskou stravu. I kvůli boji s cukrovkou

Oproti tomu diabetes 2. typu je mnohem častější. Postihuje osm procent populace – dospělé lidi, často s nadváhou. V tomto případě tělo přestává na inzulin reagovat. I když ho slinivka vytváří, buňky na něj dostatečně nereagují a nepřijímají pak dostatek glukózy z krve.

Tělo proto hlásí mozku nedostatek glukózy v buňkách a nutí ho k produkci dalšího a dalšího inzulínu, až se buňky ve slinivce vyčerpají, takže inzulinu je i v tomto případě nakonec málo.

Někteří odborníci, například profesor Štěpán Svačina ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, dokonce zpochybňují, že by se měla cukrovka 1. a 2. typu považovat obecně za jednu nemoc, protože její příčiny i způsoby léčby se značně liší.

Jak poznat nemocné dítě

Diabetes 1. typu je zákeřný v tom, že postihuje i nejmenší děti, u nichž by to rodič ani nečekal. „Mezi hlavní příznaky u pacientů patří nadměrná žízeň, časté močení spojené u malých dětí s nočním pomočováním, neobjasněná zvýšená únava. Také častěji bojují s infekcemi a pomaleji se jim hojí rány,“ popisuje lékař Marek Antoš z pražské laboratoře Synlab.

Abyste u dětí rozpoznali onemocnění cukrovkou, pečlivě sledujte jejich potřebu pití a močení. Se zvýšenou hladinou cukru v krvi totiž ledviny produkují mnohem více moči a organismus si žádá častější doplňování tekutin. Děti, které již přestaly používat plenu, se mohou začít znovu pomočovat. U kojenců může být moč lepkavá a světle žlutá.

Cukrovka a hubnutí bez příčiny může signalizovat nádor slinivky

Dalšími pozorovatelnými příznaky jsou ubývání či přibývání na váze, únava nebo opakované kožní infekce a plísně. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, přiveďte dítě co nejdříve k lékaři.

„Zůstává-li tento stav nerozpoznán po delší dobu, nemocné dítě může náhle upadnout do bezvědomí a ocitnout se v bezprostředním ohrožení života. Výjimkou není ani poškození zraku, ledvin nebo cévního systému,“ varuje doktor Antoš.

Ohrožujeme se hlavně sami

V případě diabetu 1. typu má disponovaný člověk vysokou pravděpodobnost, že onemocní. Oproti tomu diabetes 2. typu je do velké míry v našich rukou. Výrazně k němu napomáhá nedostatek pohybu a obezita. Cukrovka 2. typu postihuje obvykle osoby starší 45 let, které zatěžují tělo nezdravým způsobem života.

Řadě lidí s nadváhou pomůže, když se jim podaří zhubnout. Často se tím počínající cukrovka vyléčí. Pokud nestačí dieta, dá se zkusit léčení tabletami, které zvýší vnímavost buněk vůči inzulinu, nebo posílí vytváření inzulinu v těle.

Teprve když ani tohle nepomůže, nasazují lékaři i u diabetu 2. typu léčení inzulinem.

Až tak daleko se však není nutné dostat. Počínající cukrovka je zrádná, nemoc postupuje plíživě a vůbec nebolí. Spousta lidí vůbec neví, jakou má vlatsně hladinu cukru v krvi. Nepodstupují totiž u svého praktického lékaře preventivní vyšetření, při němž se tato hladina měří – říká se tomu glykémie.

Takto by mohli včas zjistit, že se u nich už projevuje takzvaný prediabetes, kdy ještě není diagnostikována cukrovka, ale riziko jejího vypuknutí je vysoké. V tomto případě lékař doporučí dietu, případně předepíše mírnější typy léků, které napomáhají vstřebávání cukru z krve.

V horším případě už cukrovka vypukla a je třeba ji okamžitě léčit.

Sledování budoucích maminek

Specifickou skupinou pacientů s diabetem jsou těhotné ženy. Onemocnění u nich mohou spustit genetické predispozice, těhotenské hormony, vyšší věk matky, obezita nebo vysoký krevní tlak.

Vyšší hladina cukru představuje riziko pro matku i pro plod, jehož slinivka začne v této situaci produkovat víc inzulinu na jeho odbourání. Navíc takový plod nabývá na velikosti, což může komplikovat porod. Narozené děti pak bývají náchylnější k obezitě nebo cukrovce.

„U všech těhotných žen proto lékaři standardně ordinují vyšetření koncentrace glukózy,“ uvádí lékař Petr Podroužek z EUC Laboratoří v Praze.

Těhotenská cukrovka, na rozdíl od těch ostatních, ve většině případů okamžitě po porodu zmizí. Avšak žena má poté vyšší pravděpodobnost, že se u ní objeví diabetes 2. typu, takže by měla chodit na kontroly k lékaři a vyhýbat se nadváze.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...