Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový test pro těhotné, odhalí obávaného strašáka preeklampsii

Zdraví

  10:59
PRAHA - Nový test z krve odhalí včas ohrožení těhotné ženy i plodu preeklampsií, kdy placenta nefunguje správně, takže plod nemá dost kyslíku a živin. Preeklampsie patří k nejčastějším příčinám úmrtí v těhotenství. Je to nebezpečné onemocnění, které bývá obtížné odhalit včas, protože příznaky jako vysoký tlak, otoky nohou, bolesti hlavy a nevolnost se mohou objevit i při normálním těhotenství.
Těhotná žena (ilustrační foto)

Těhotná žena (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O novém imunochemickém testu, který rozšířil dosavadní možnosti vyšetření a který hradí zdravotní pojišťovny, informoval nekomerční portál LabTestsOnline. Test dá odpověď do několika minut, dosud musely ženy čekat na výsledky v nemocnici i několik dní.

Strašák těhotných

Celosvětově je preeklampsie příčinou 42 procent úmrtí těhotných a 15 procent předčasných porodů. Ohroženy jsou zejména ženy, které měly preeklampsii v předchozím těhotenství, vyskytovala se u nich v rodině, jsou mladší 19 a starší 40 let, jsou obézní nebo čekají vícerčata.

„Nemoc se vyskytuje obvykle ve třetím trimestru, ne dříve než ve 20. týdnu těhotenství,“ upřesnil vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslav Racek.

Test zjistí v krvi bílkoviny, které signalizují, že placenta nefunguje správně. Pokud se potvrdí vysoké riziko, provede se v krátké době další odběr. Pokud test znovu ukáže vysoké hodnoty, doporučí lékaři předčasný porod, který je momentálně jedinou „léčbou“ preeklampsie.

Vyšetření v nemocnici pouze výběrově

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že lékaři provádějí pro zjištění preeklampsie řadu vyšetření, testy využívají u vybrané skupiny rizikových těhotných.

V květnovém vydání časopisu českých gynekologů na www.actualgyn.com se uvádí, že riziko preeklampsie v populaci je dvě až osm procent. Až u 80 procent těhotných, které jsou přijaty do nemocnice s vysokým tlakem pro vyloučení preeklampsie, se ale tato nemoc nerozvine. Odlišením preeklampsie od dalších chorob spojených s vysokým tlakem v těhotenství se podle odborných odhadů zkrátí hospitalizace až o polovinu. Ročně se tak například v Británii může ušetřit 28 milionů liber (879 milionů korun), v Česku by to bylo zhruba 200 milionů korun.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat