Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oblíbený lék proti chuti k jídlu je zakázán. Dočasně

Zdraví

  20:12
Pro obézní lidi, kteří se chtějí léčit, se možnosti nedávno zúžily. Od konce ledna jsou u nás i v jiných zemích EU nedostupné léky s účinnou látkou sibutramin. Nejznámější z nich jsou Meridia a Lindaxa. Lékárny je nesmí vydat, doktoři je nepředepisují. Někteří pacienti zbylé léky vrátili do lékárny, většina si je ale nechala, a dokonce si je snaží šetřit na horší časy. Není jasné, kdy a jestli vůbec se jejich použití znovu povolí.
Potravinové doplňky (ilustrační foto).

Potravinové doplňky (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Není nic srovnatelného, není jiný vhodný lék, který by v mozku ovlivňoval pocity, když se pacient cítí nenajedený a něco sní, ať mu rozum a doktoři velí cokoli. Doufejme, že je to přechodná záležitost. Neumím si představit, že by pacienti byli o tento lék připraveni," uvádí Petr Sucharda, obezitolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. U svých pacientů, kteří tyto přípravky brali, teď nepředepisuje většinou žádné léky.

Důvodem stažení sibutraminu jsou výsledky několikaleté studie, jak tyto léky působí na lidi, kteří by je podle schválených pravidel vůbec neměli brát – tedy lidi s velkým rizikem infarktu a mrtvice. Studie ukázala, že se u nich zvýšil počet infarktů a mozkových příhod, i když ne smrtelných. Evropská léková agentura doporučila pozastavit registraci pro tyto léky, protože podle ní převažují při užívání rizika nad přínosy.

"Pozastavení zůstane v platnosti, dokud společnost neposkytne data, která budou dostatečná pro označení skupiny pacientů, pro kterou přínosy sibutraminu jasně převáží jeho rizika," vysvětluje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Výbor Evropské lékové agentury také zjistil, že pacienti s těmito léky shodili jen o trochu víc kil než ti bez léku, navíc není jisté, že si váhu udrží.

Podle Suchardy je to paradoxní situace. Vzhledem k tomu, že byla studie na pacientech, kteří už dříve nesměli tyto léky brát, stačilo podle něj toto omezení zachovat.

Léky se sibutraminem snižují chuť k jídlu, i po jejich vysazení musí pacient ovšem dbát na zdravou stravu. Chuť k jídlu snižuje i starší lék adipex, podle odborníků ale má přece jen víc nepříjemných vedlejších účinků. Možnosti léčby jsou i jiné. Pro některé silně obézní lidi je vhodnější operace.

ČTĚTE TAKÉ

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...