Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Odložit operaci? Cvičení ji těžko nahradí, říká lékař

Operace (ilustrační foto) foto: Česká televize

Doporučujeme
Odborník na ramenní a kolenní klouby MUDr. Robert Frei operuje v Rehabilitační nemocnici Beroun, Canadian Medical v pražské Waltrovce a rehabilitačním centru Vršovická zdravotní. Lékař vyhledávaný sportovci má běžně plno. A dnes?
  5:37

Lidovky.cz: Během koronavirové pandemie se odkládá část neakutních operačních zákroků. Týká se to i ortopedie. Jak těžké je rozhodnout, co není akutní?
Rozhodnutí, zda je plánovaný ortopedický zákrok akutní, či ne, jednoduché není. Odklad operačního ošetření v ortopedii může znamenat dočasný diskomfort, ale i prodloužení bolestivého stavu, omezení pohybu i sebeobsluhy, setrvání v závislosti na druhých či rozvoj chronických následků.

Lidovky.cz: Tudíž?
Máme-li rozhodovat, co je, nebo není akutní, musíme vnímat, že jde o pojmy relativní, proměnlivé. Týž ortopedický problém může jednomu pacientovi v uvozovkách pouze odsunout návrat k rekreačnímu sportu, druhému znemožní práci. Ortopedická léčba sestává z více složek, které se doplňují, navazují na sebe a na rozdíl třeba od traumatologie nemusí začínat vždy operací. Z toho plyne, že ortopedické operační ošetření odložit lze, léčbu v té době vést konzervativně (rehabilitací, léky, ortézováním), ale základní problém, pro nějž byl zákrok indikován, trvá, obtěžuje a představuje opodstatněné riziko vzniku trvalých následků.

Nutné operace, nutně! Covid-19 válcuje ostatní nemoci a komplikuje život lékařům

Lidovky.cz: Zvládají pacienti odsunutí operací psychicky?
Každá operace znamená pro člověka psychickou zátěž. Operační zákroky v ortopedii lze vesměs plánovat, což je pro pacienty benefit působící pozitivně právě i na psychické vyrovnání se s akcí samou, pobytem mimo domov a dobou rekonvalescence. Pokud se musí měnit termín zákroku, znamená to stres nebo zátěž navíc – nejen pro pacienta, ale i pro jeho nejbližší.

Fungování rodiny, pracovní zastupitelnost i finanční zajištění jsou nejčastěji zmiňovanými problémy vyvstávajícími při změně termínu… Psychická odolnost vůči změně termínu i změnám obecně je patrná u lidí s četnými životními zkušenostmi, které ale nemusejí souviset s vyšším věkem. Hodně záleží i na tom, jak pacienta daný problém omezuje.

Lidovky.cz: Lze říct, kteří pacienti řeší v dnešní situaci své potíže na poslední chvíli?
Generalizovat v tomto případě není možné. Někdo preferuje časné řešení problému, jiný čeká a do zákroku se mu nechce nebo se ho obává. To je různé.

Lidovky.cz: Které druhy operací se odkládají nejčastěji?
Ty, které pacienty trápí okrajově, pouze při určité činnosti či nekonstantně. Dále zákroky, kde se dá nabídnout i alternativní řešení, byť je efekt léčby patrný za mnohem delší dobu.

Lidovky.cz: Půjde zpoždění napravit?
Ano, ale jen za předpokladu, že navýšíme počty zákroků, což bude obtížné. Už nyní je vhodné začít promýšlet strategii. Mnohdy totiž dojde ke změně typu zákroku, a to u pacientů, jimž budou během časových odkladů obtíže progredovat.

Dám příklad: pacient s poškozeným meniskem, který nebude adekvátně léčen, ošetřen třeba miniinvazivním artroskopickým zákrokem, se po čase stane adeptem na implantaci kolenní náhrady, protože ponechaný neošetřený meniskus s poškozením způsobí poničení kloubní chrupavky vedoucí k artrotickým změnám v kloubu… To znamená prodražení lékařské péče, obtíže pro daného jednotlivce a snížení jeho práceschopnosti během prodloužené léčby.

Lidovky.cz: Pomůže některým pacientům, kteří se museli smířit s odkladem zákroku, rehabilitace nebo pohyb?
Ano, některým! Žel ne všem, kteří pro další bezbolestné fungování potřebují operační ošetření lze pohyb doporučit. Mnohým by mohl ubližovat, další jej nemohou ani správně provést… Rehabilitace má škálu prostředků, jimiž se dá pacientům doba čekání na zákrok naplnit. Lze jimi ovlivnit lokální i celkový nález: otok, náplň kloubu, ulevit přetíženým svalům, zlepšit způsob zátěže, podpořit metabolismus tkání a snížit bolestivost. Ale jak jsem řekl, léčba má být provázaná jak typem ošetření, tak časově. Jistou úlevu rehabilitace poskytne, ale indikované operační zákroky nenahradí.

Lidovky.cz: Jste také lékařem sportovců…
Dlouhodobě spolupracuji s Českým olympijským výborem prostřednictvím Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace i s profesorem Pavlem Kolářem, u nějž léta pracuji, proto jsou často mými pacienty sportovci, vrcholoví i rekreační. Ti si však s vnímáním sportu jako životní náplně s profíky nezadají…

Lidovky.cz: Dá se rozumným pohybem předcházet kloubním potížím?
Úsloví „pohybem ku zdraví, sportem k invaliditě“ má pravdu v tom, že pohyb je tělu zdravý a prospěšný nejen pro pohybový aparát, ale s přesahem na metabolické pochody, které jsou díky němu optimalizovány. I duševní ozdravení přichází s pohybem! Pokud se kloub pravidelně používá, prodlužuje se životnost jeho vnitřních struktur.

Autor: