Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Deprese, úzkosti i nespavost. Koronavirus podle nové studie působí na duševní zdraví člověka

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petros KaradjiasČTK

Nová studie milánských vědců odhalila, že více než u poloviny testovaných pacientů, kteří prodělali koronavirus, se zhruba měsíc po uzdravení objevily psychické potíže. Konkrétně jde o posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), úzkosti, nespavost, deprese nebo obsedantně kompulzivní poruchu (OCD).
  5:00aktualizováno  16:21

Vedoucí studie Dr. Mario Gennaro Mazza řekl pro The Guardian: „Psychické následky by mohly být způsobené reakcí protilátek na vir nebo stresové faktory, jako je izolace, strach z podlehnutí nemoci a z případného nakažení ostatních.“

Jedna pacientka popsala své potíže CTV News jako panické záchvaty uprostřed noci, kdy se nemohla nadechnout a myslela si, že zemře. „Zůstala jsem hodiny na balkoně se snahou pořádně se nadechnout. Trpěla jsem mnohem víc při svých panických záchvatech než při onemocnění koronavirem.“

Za úterý přibylo 290 případů nákazy koronavirem, je to nejvíce od konce června

Pacienti, kteří měli psychické problémy již dříve, byli podle studie k jejich propuknutí po prodělaném covidu náchylnější. Milánští vědci také zjistili, že ohroženější skupinou jsou z hlediska duševního zdraví po onemocnění covidem ženy, přestože muži na nemoc častěji umírají.

Výzkumníci přišli s dalším překvapivým zjištěním: pacienti hospitalizovaní v nemocnici neměli tak výrazné psychické potíže jako ti, kdo byli v domácím léčení. Jeden z vědců řekl pro The Guardian: „S ohledem na závažnost průběhu nemoci u hospitalizovaných pacientů toto zjištění naznačuje, že péče a starost zdravotnického personálu mohla být nápomocná při zvládání pocitu izolace a samoty.“

Koronavirus v Polsku opět sílí, přibývá více případů než v kritickém květnu. Plošné zákazy ale vláda nechystá

Výzkum byl zveřejněn ve vědeckém deníku Brain, Behavior, and Immunity a pracoval s poznatky předchozích studií. Důsledky koronaviru se zabývala i britská studie, která poukázala na možné problémy mozkových funkcí a nemocí jako zánět mozkových blan, mozková mrtvice nebo psychóza.

„Vzhledem k alarmujícímu dopadu viru na duševní zdraví a pozorování stále zhoršujícího se stavu psychiky u vyléčených pacientů je potřeba prohloubit poznatky o důsledcích viru v podobě psychických obtíží a poskytnout účinnou léčbu všem potřebným,“ uvedl pro The Gaurdian Dr. Mazza.

Italské studie se zúčastnilo 402 již uzdravených pacientů z koronaviru (265 mužů a 137 žen). 55 procent z nich má minimálně jednu psychickou poruchu. Vědci prováděli výzkum formou rozhovorů společně s písemnými dotazníky a zjistili, že 28 procent dotazovaných trpí PTSD, 31 procent depresemi a 41 procent úzkostmi. Z toho celkově 40 procent pociťuje nespavost a 20 procent vykazuje příznaky OCD.

Autor: