Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nejčastěji chodí Češi k doktorovi s tlakem či nemocným sdrcem

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vysoký tlak a cholesterol, cukrovka, nemoci srdce a cév, obezita a potíže s klouby či páteří patřily loni k nejčastějším chronickým obtížím, které u svých pacientů řešili praktici. Celkem registrovali 8,6 milionu dospělých, jeden praktik v průměru 1632.

Vyplývá to z dat statistiků i informací praktických lékařů. Loni z každého tisíce registrovaných pacientů bylo pro vysoký tlak sledováno 223,9, pro ischemickou chorobu srdeční 93,9, z toho pro infarkt 10,4 a pro cévní nemoci mozku 31,6. Ze stejného počtu pacientů bylo 119,5 obézních, to znamená, že jejich index tělesné hmotnosti BMI byl 30 a vyšší, uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky na svém webu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Co se týká počtu pacientů, tak skutečně nejvíc je hypertoniků, alespoň co já sleduju, a přibývá jich. Je to tím, že víc se těmto pacientům věnujeme a nasazení léků je časnější," řekl šéf zlínského sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas. Přibývá podle něj také pacientů s vysokým cholesterolem a diabetiků, i jim lékaři nasazují podle současných doporučení léky mnohem dřív.

"Z chronických onemocnění je v mé ordinaci hodně pacientů s vysokým tlakem, to ano, ale asi nejvíc je těch, kteří mají kloubní a páteřní problémy," řekla praktická lékařka Jana Uhrová. Z vlastní praxe potvrdila další zjištění statistiků, že preventivní prohlídky tvoří jen 6,2 procenta z celkového počtu ošetření dospělých.

Zhruba do čtyřiceti let lidé podle Uhrové na prevenci obvykle nechodí, pak začnou, anebo jsou v péči lékaře kvůli nějaké chronické obtíží, která přijde s věkem, a tak se preventivní a běžné prohlídky prolnou.

Vyšetření u lékaře.

Vyšetření u lékaře.

Celkem provedli praktici loni 39 milionů ošetření a vyšetření, na úvazek praktika to bylo za rok 7383 ošetření a vyšetření. Nejméně, 5700, jich bylo v Praze, nejvíc v krajích Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Libereckém (všechny přes 8000). Na jednoho registrovaného pacienta loni připadalo v průměru 4,5 návštěvy praktika, nejméně v Praze, 3,9, nejvíc v krajích Jihočeském a Zlínském, po pěti.

Statistici rovněž uvedli, že skupina praktických lékařů stárne, což signalizuje problém pro budoucí zajištění primární péče. Nečas uvedl, že mezi praktiky je relativně hodně těch, kteří již překročili sedmdesátku, přes polovinu doktorů je starších 54 let. Ministerstvo zdravotnictví podpořilo finančně program rezidenčních míst, podle Nečase je to pořád málo. Pokud se nenasměruje už na školách na tento obor více mediků, bude v Česku do deseti let problém sehnat praktika, varoval.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....