Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po implantátech svět děsí gely proti vráskám

Zdraví

  11:28
BRUSEL/PAŘÍŽ - Po skandálu s prsními implantáty francouzské firmy PIP vzbuzují v různých zemích obavy i gely, které se vstřikují do obličeje k vyhlazení vrásek a podléhají také menší zdravotní kontrole než léky. Uvedla to na svém serveru belgická rozhlasová stanice RTL. Paříž navrhuje více regulovat tuto oblast, a to i na evropské úrovni.

Kromě vadných implantátů děsí ženy i gely proti vráskám. foto: ČTK

Stejně jako prsní implantáty jsou tato vstřikování považována za lékařské úkony, ale použité látky nejsou zařazeny mezi přísně schvalované léky, protože jde o "želatinovou hmotu k vyhlazení vrásek bez farmakologického účinku", vysvětlil Nicolas Thévenet z Francouzské asociace pro dohled nad léčivy (AFSSAPS).

ČTĚTE TAKÉ:

Ve Francii se provádí ročně kolem 600 tisíc podobných zákroků a používá se přitom kolem 110 různých gelů proti vráskám. Tyto gely jsou ve Francii odborně sledovány, ale ne tak, aby se zaručila jejich nezávadnost a zabránilo se možným i vážným vedlejším účinkům, upozornila AFSSAPS.

Britský deník The Times uvedl, že v Británii je povoleno používat k vyhlazení vrásek v obličeji 160 produktů, zatímco ve Spojených státech jen šest. List z toho vyvozuje, že v Británii jsou bezpečnostní normy v této oblasti málo přísné.

Plastický chirurg a bývalý předseda francouzské společnosti plastické chirurgie SOFCEP Rami Selinger reagoval na nové obavy tvrzením, že vstřiky proti vráskám nepředstavují jiné riziko než zánětlivé reakce v podobě určité krátkodobé vyrážky či přechodné alergie. "Nyní používané produkty odpovídají maximální bezpečnosti s velmi přísnými normami," ujistil.

Dohady kolem gelů proti vráskám vznikly poté, co se ukázalo, že silikon pro mnohé prsní implantáty PIP byl ze ziskuchtivých důvodů ošizen a mnohým ženám způsobil problémy. Úřady ve Francii a dalších zemích doporučily postiženým ženám výměnu a slíbily ji zaplatit těm, u kterých si implantáty vynutil jejich zdravotní stav.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!