Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Po implantátech svět děsí gely proti vráskám

Kromě vadných implantátů děsí ženy i gely proti vráskám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě vadných implantátů děsí ženy i gely proti vráskám. | foto: ČTK

BRUSEL/PAŘÍŽ Po skandálu s prsními implantáty francouzské firmy PIP vzbuzují v různých zemích obavy i gely, které se vstřikují do obličeje k vyhlazení vrásek a podléhají také menší zdravotní kontrole než léky. Uvedla to na svém serveru belgická rozhlasová stanice RTL. Paříž navrhuje více regulovat tuto oblast, a to i na evropské úrovni.

Stejně jako prsní implantáty jsou tato vstřikování považována za lékařské úkony, ale použité látky nejsou zařazeny mezi přísně schvalované léky, protože jde o "želatinovou hmotu k vyhlazení vrásek bez farmakologického účinku", vysvětlil Nicolas Thévenet z Francouzské asociace pro dohled nad léčivy (AFSSAPS).

ČTĚTE TAKÉ:


Ve Francii se provádí ročně kolem 600 tisíc podobných zákroků a používá se přitom kolem 110 různých gelů proti vráskám. Tyto gely jsou ve Francii odborně sledovány, ale ne tak, aby se zaručila jejich nezávadnost a zabránilo se možným i vážným vedlejším účinkům, upozornila AFSSAPS.

Britský deník The Times uvedl, že v Británii je povoleno používat k vyhlazení vrásek v obličeji 160 produktů, zatímco ve Spojených státech jen šest. List z toho vyvozuje, že v Británii jsou bezpečnostní normy v této oblasti málo přísné.

Plastický chirurg a bývalý předseda francouzské společnosti plastické chirurgie SOFCEP Rami Selinger reagoval na nové obavy tvrzením, že vstřiky proti vráskám nepředstavují jiné riziko než zánětlivé reakce v podobě určité krátkodobé vyrážky či přechodné alergie. "Nyní používané produkty odpovídají maximální bezpečnosti s velmi přísnými normami," ujistil.

Dohady kolem gelů proti vráskám vznikly poté, co se ukázalo, že silikon pro mnohé prsní implantáty PIP byl ze ziskuchtivých důvodů ošizen a mnohým ženám způsobil problémy. Úřady ve Francii a dalších zemích doporučily postiženým ženám výměnu a slíbily ji zaplatit těm, u kterých si implantáty vynutil jejich zdravotní stav.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....