Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na salmonelózu

Maso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maso | foto: Lidové noviny

V létě zaznamenávají hygienici každoročně vyšší výskyt salmonelózy a kampylobakteriózy. Není to náhoda. Hodně nemocných se totiž nakazí nedostatečně tepelně upraveným masem. A často k tomu dochází právě při grilování.

Oba druhy bakterií se vyskytují velice často v kuřecím mase, nakazit se ale můžete například i ze slepic, kachen nebo krůt. Málokdo tuší, že se infekce může skrývat i ve zvěřině, rybách či měkkýších. V případě nákazy se zažívací problémy ohlásí zpravidla za šest až třicet šest hodin, někdy se ale infekce projeví třeba až za pět dnů. 

Zpočátku ucítíte jen únavu nebo bolest hlavy. Za několik hodin se přidají bolesti břicha, někdy i v podobě velmi silných a bolestivých křečí. Poté se dostaví průjem a případně i zvracení. Velmi často následuje i vysoká horečka. Ačkoli se jedná o bakteriální infekci, antibiotika se podávají jen pacientům s těžkým průběhem onemocnění. Bakterie by jinak mohly být po určitém čase vůči antibiotikům rezistentní.

Těžší průběh se obvykle projevuje tím, že nemocný vylučuje se stolicí i krev. Ta naznačuje, že záněty v těle jsou opravdu rozsáhlé a tělo se s bakteriemi, které je vyvolávají, nedokáže vypořádat.
 
Běžně si ale lidé vystačí jen s dietním opatřením, většinou jej stačí dodržovat asi pět dní. Imunitní systém a střevní mikroflóra bakterie ze zažívacího traktu vytlačí.

Obě infekce jsou nebezpečné hlavně pro starší lidi, pro děti a pro ty, kteří mají z různých důvodů sníženou imunitu. U těhotných žen může salmonelóza výjimečně vést až k potratu. Jen vzácně mohou obě onemocnění skončit úmrtím.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...