30. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se udržet fit? Práce kolem domu nahradí u starších lidí tělocvičnu

Zahrada (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahrada (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Sekání trávníku nebo mytí auta patří mezi jednoduché aktivity, které u lidí starších šedesáti let o téměř 30 procent dokážou snížit riziko srdečního infarktu. V nové studii, která byla zveřejněna v časopise British Journal of Sports Medicine, to uvádějí švédští vědci.

Výzkum ukázal, že lidé, kteří provádějí běžné činnosti kolem domu, zůstávají zdravější déle než takzvaní "gaučoví povaleči". A to i přesto, že se nevěnují žádnému jinému cvičení, jako je třeba kondiční běh nebo chození do posilovny.

"Celkově aktivní každodenní život - bez ohledu na pravidelné cvičení nebo jeho absenci - je spojený s lepším kardiovaskulárním zdravím a delším životem u starších lidí," uvedla studie, z níž cituje agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:


V rámci studie vědci v letech 1997 až 1999 vyšetřili téměř 4000 Švédů starších šedesáti let a následujících 12,5 roku sledovali jejich zdraví. Účastníci studie zaznamenávali, jak často vykonávají různé aktivity včetně oprav v domácnosti, sekání trávníku, údržby vozu, lovu či rybaření, jízdy na kole nebo sbírání hub a lesních plodů.

Vědci zjistili, že lidé s vysokou úrovní tělesné aktivity, kterou ovšem nepředstavovalo běžné cvičení, měli o 27 procent nižší riziko kardiovaskulárních chorob než neaktivní lidé a o 30 procent nižší riziko úmrtí během sledovaného období.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz