Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pravidelná údržba. Při chlazení v autě dodržujte základní pravidla

Zdraví

  6:07
Klimatizace již dlouhodobě patří mezi standardní výbavu automobilů. Vyžaduje však pravidelnou kontrolu. V přeneseném významu plní klimatizace i funkci bezpečnostní.

Klimatizace v autě foto: Shutterstock

„Pokud je řidič dlouhodobě vystaven teplotám nad 25 °C, může se u něj dostavit pocit malátnosti a ospalosti, což může vést až k fatálním následkům. Jsem určitě zastáncem uváženého používání klimatizace v automobilech,“ říká ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo.

Stejně jako v místnostech také v automobilech platí pro seřízení klimatizace stejná pravidla. Podle ředitele Ježa je důležité nesměrovat výduchy, ze kterých vychází studený vzduch, přímo na sebe nebo spolujezdce a teplotu ve voze nastavit maximálně o 8 °C níže, než je venkovní teplota.

Nutné čištění

A jaký je rozdíl mezi manuální a automatickou klimatizací? „Principiálně vykonávají oba typy stejnou činnost, snižují teplotu ve vyhřátém voze a zajišťují tepelnou pohodu řidiče a posádky. Zásadní rozdíl mezi automatickou a manuální klimatizací je ten, že u manuální zařízení v podstatě pouze zapneme a teplotu musíme regulovat ručně, zatímco u automatické klimatizace provedeme po zapnutí nastavení na požadovanou teplotu a o následnou regulaci a udržení požadované teploty ve voze se již stará automatika,“ pokračuje Eduard Ježo.

Připomíná, že i v autě je nutné čistit klimatizaci a celý systém přívodu vzduchu do kabiny. Je nutné také pravidelně měnit pylový filtr, který slouží jako hlavní mechanická zábrana před pronikáním nežádoucích látek do kabiny.

Zhoršené ovzduší ve voze

„V případě, že nebudeme provádět pravidelnou údržbu celého klimatizačního systému, jakou je výměna kabinového filtru a čištění a dezinfekci klimatizačního zařízení, riskujeme, že v lepším případě se pouze sníží výkon celého klimatizačního a vzduchotechnického systému vlivem zanesení filtru. V horším případě se budou množit plísně a bakterie kvůli vzdušné vlhkosti ve výparníku klimatizace a v důsledku vysrážené vzdušné vlhkosti na zanesených filtrech. Plísně a bakterie si pak budeme vhánět do klimatizovaného prostoru a budeme tak výrazně negativně ovlivňovat kvalitu vnitřního ovzduší ve voze,“ varuje Eduard Ježo.

Provést důkladnou dezinfekci celého klimatizačního zařízení podle něj s velkou pravděpodobností nezvládneme sami, a proto je lepší tuto operaci svěřit autorizovanému servisu. V ideálním případě by k tomu mělo dojít jednou za rok před sezonou, kdy klimatizační zařízení nejvíce využíváme.

Autor:
Témata: klimatizace, Ostrava