K nejrozšířenějším onemocněním zubů a ústní dutiny patří zubní kaz a zánět dásní. „A hlavním nepřítelem chrupu je trvale se obnovující povlak na zubech,“ dodává Jan Černý, člen odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při České stomatologické komoře.
Jestliže si nezvykneme povlak ze zubů pečlivě, pravidelně a správně odstraňovat, vystavujeme zuby, dásně a celou ústní dutinu velkému riziku.
Sladkého pomálu
Rodiče by měli své děti kromě pečlivého čištění zubů naučit i správným stravovacím návykům. To znamená na minimum snížit nápoje a potraviny s přidanými cukry, omezit pravidelný příjem slazených nápojů a sladkých jídel a po vyčištění zubů před spaním je zcela vyloučit.
Bakterie obsažené v zubním plaku totiž cukr rozloží, a vytvoří tak v ústech kyselé prostředí poškozující zuby. Může tak vzniknout zubní kaz a zánět, který poškodí dásně a upevnění zubů v čelistech.
Dentální onemocnění je možné leckdy včas odhalit a úspěšně řešit ještě dříve, než stihne v ústech napáchat větší škody. Ovšem za předpokladu, že pacient dochází na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a dentální hygienistce.
„Dobře prováděná preventivní opatření jsou jednoduchá a levná, zatímco ošetření kazů a náhrady ztracených zubů jsou naopak velmi složité a drahé,“ uvádí doktor Černý. „Každý rok jsou dvě prohlídky u zubního lékaře hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, náklady na všechny pomůcky ústní hygieny a návštěvy dentální hygienistky se pohybují v přepočtu průměrně okolo deseti korun denně.“
Oprava jednoho kazu kvalitní výplní vyjde podle náročnosti a rozsahu opravy na stokoruny až tisíce korun. Zhotovení jedné korunky na několik tisíc korun a náhrada jednoho ztraceného zubu zubním implantátem i na desetitisíce korun. Z toho je patrné, že za cenu jednoho zubního implantátu lze o své zuby kvalitně pečovat přibližně deset let.
Naštěstí se už Češi v posledních letech přece jenom naučili o své zuby starat lépe než dřív. „Díky lepší prevenci se už tak často nesetkáváme s pacienty, kteří měli už v 35 letech celkové náhrady nebo zevní píštěle po zánětech čelistí, tak jako to bylo ještě před dvaceti lety celkem běžné,“ říká prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Ve srovnání se Švýcary, kteří mají v současné době nejlepší chrup v Evropě, máme ale ještě co dohánět. O tom svědčí už to, že v České republice začínají lidé o prvních protetických náhradách uvažovat už kolem čtyřicítky, zatímco ve Švýcarsku až kolem sedmdesátky.
Elegantní implantáty
Nové materiály a technologické postupy se k nám převážně dostaly až po sametové revoluci. Právě díky nim dokážou dnes už stomatologové například zubní kaz ošetřit tak, jako by tam ani žádný nebyl. Z kvalitnějších materiálů jsou i plomby nebo protetické náhrady. Velký pokrok v posledních letech přinesly také implantáty. Díky nim už není třeba brousit okolní zuby, lékař ošetří jen místo, kde zub chybí. Velkou pomocí jsou implantáty i pro pacienty, kteří mají v zadní partii zkrácený zubní oblouk.
Dříve byli tito lidé odkázáni pouze na částečnou snímatelnou náhradu, která mnohým způsobovala tělesné i duševní trauma. Dnes může stomatolog zvolit elegantnější řešení. Zavede několik implantátů a fixní protetickou náhradu na ně zavěsí. Pacient ovšem musí počítat s tím, že podobná léčba bývá finančně poměrně nákladná a péče o implantáty musí být ještě pečlivější než o vlastní zuby.
Samozřejmostí je pravidelné používání moderních pomůcek zubní hygieny, jako jsou mezizubní kartáčky nebo dentální nitě. Obzvlášť pečlivě je zapotřebí implantát čistit tam, kde prochází dásní. Právě zde je jeho choulostivé místo. Měkká tkáň totiž k povrchu implantátu nikdy nepřiroste, a proto se zde vytvoří tuhá manžeta. Pokud dojde k zánětu, manžeta se otevře a bakterie se podél implantátu dostanou do kosti. Umělé náhrady chybějících zubů se pak mohou částečně nebo zcela uvolnit.
Zuby z kmenových buněk jen u myší
Vědci už ovšem v laboratořích zkoumají další možnosti, jak usnadnit život lidem s dentálními problémy. „Zkouší se například očkování proti zubnímu kazu, ale výsledky zatím nejsou moc povzbudivé,“ říká doktor Chrz. „Mluví se také o kmenových buňkách.“ V několika případech se už vědcům skutečně u myší podařilo s jejich pomocí vytvořit nové zuby. Ale i v tomto případě je ještě cesta od laboratorních pokusů k běžné praxi asi hodně vzdálená. A tak stále nezbývá nic jiného než dodržovat prevenci.