Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Zkažené zuby mohou způsobit nemoci srdce a cév

Zdraví

  8:55
Začne to špatně čištěnými zuby, pokračuje neléčeným zánětem dásní a končí třeba kardiovaskulární chorobou či onemocněním dýchacích cest, varují odborníci. Ve světě probíhá řada studií, které ověřují souvislost orálního zdraví s dalšími nemocemi.
Péče o zuby a návštěva zubaře se často podceňují.

Péče o zuby a návštěva zubaře se často podceňují. foto: Shutterstock

Pokud málo dbáte o čistotu chrupu, stávají se vaše ústa časovanou bombou. Na zubech se hromadí plak, v němž se množí bakterie a vzniká zánět dásní, který se postupně stává chronickým. Projevuje se začervenáním, otokem a hlavně krvácením. Zánětlivě změněná dáseň uvolní bakterie nebo jejich produkty do krevního oběhu, jímž putují do celého těla.

Z neléčeného zánětu dásní vzniká časem parodontitida – tvoří se parodontální choboty, zánět postihuje čelistní kost, zuby mění v pozdním stadiu choroby polohu a začínají se viklat, objevuje se zápach z úst a celý proces končí ztrátou zubů.

Zdravotnictví je jako hokynářství. Lidé by měli za plomby zaplatit, říká zubař

A tím to zdaleka nekončí: „Krevním řečištěm mohou být mikroorganismy roznášeny i do vzdálených orgánů,“ vysvětluje Ladislav Korábek ze Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Nukleové kyseliny těchto bakterií byly podle jeho slov v rámci výzkumu prováděného i v Praze bezpečně prokázány v tkáních pacientů trpících parodontitidou, kteří podstoupili operaci srdečních chlopní.

„Vliv ústního zdraví na celková onemocnění popisuje velké množství studií a výzkumy celosvětově pokračují,“ říká Jaroslav Myšák, který se na Stomatologické klinice pražské Všeobecné fakultní nemocnice na problematiku možného přenosu infekcí specializuje.

Výzkumníci po celém světě ověřují kupříkladu hypotézu, že se bakterie z dutiny ústní mohou v cévách podílet na vzniku či rozvoji aterosklerózy a tím ovlivňovat pružnost cévní stěny. V centru pozornosti vědců jsou i respirační infekce. Dutina ústní je v těsné blízkosti dýchacího systému. Bakterie, které se mohou šířit z úst do dýchacího systému a na opak, mohou ovlivnit imunitní reakce na sliznicích dýchacího systému.

  • Nový zub na počkání, bezbolestná léčba zubního kazu a další novinky v zubních ordinacích.
  • Jak správně pečovat o zuby, jak k tomu přimět děti a v jakém věku s nimi poprvé navštívit zubaře?
  • Jaký je rozdíl mezi zubařem a dentálním hygientistou, na co se specializují a kdy dát komu z nich přednost?

Dozvíte se ve středečním speciálu v příloze Medicína a věda LN

Autor:

Pronájem bytu 2+kk s lodžií Třeboň
Pronájem bytu 2+kk s lodžií Třeboň

Jiřího Havlise, Třeboň - Třeboň II, okres Jindřichův Hradec
11 990 Kč/měsíc