Děje se to každé léto. V úřadě se zapne klimatizace a ženám je hned zima, oblékají si svetříky, přes ramena si přehazují šály, reptají a žádají, aby se zvýšila teplota nebo aby se otevřela okna. Muži většinou nic takového nepožadují.
Dva nizozemští vědci zjistili, že tento věčný letní spor má jasný vědecký a technický důvod. V časopis Nature Climate Change zveřejnili článek, v němž píší, že ve většině úřadů jsou teploty klimatizace nastaveny podle vzorce starého desítky let, v němž se přihlíželo kromě jiných parametrů jen k metabolismu mužů.
Vědci poukázali na to, že většina termostatů pro budovy je seřízena podle modelu „tepelné pohody“, který byl stanoven v 60. letech minulého století. Přihlíží se v něm k takovým faktorům, jako je teplota vzduchu, rychlost proudění vzduchu či oblečení osob a používá se verze Fangerovy rovnice tepelné pohody.
Jak zkrotit vedra? První klimatizace pomáhala papíru, teď ničí zdraví |
Bohužel jeden z variabilních činitelů rovnice, míra metabolismu v klidu (kdy se rychle vyrábí teplo), vychází z hodnot platících pro muže ve věku čtyřiceti let a o váze asi 70 kilogramů.
Tenkrát snad v úřadech převažovali muži, ale dnes v Nizozemsku ženy tvoří polovinu pracovní síly a většinou mají pomalejší metabolismus než muži, hlavně proto, že jsou menší a mají více tělesného tuku, který má míru metabolismu nižší než svaly.
Studie ukazuje, že stávající model může přeceňovat produkci tepla v klidu u žen až o 35 procent. „Jestliže ženy mají nižší potřebu ochlazování, znamená to ve skutečnosti, že je možné uspořit energii. Nyní totiž ochlazujeme vzduch tak, jako kdybychom měli co do činění jen s mužskou populací,“ uvádí Joost van Hoof z Fontys University of Applied Sciences v Nizozemsku.
Autoři studie upozorňují i na to, že uvedený model není vždy uzpůsoben letnímu odívání žen. Zatímco mnozí muži nosí i v létě sako a kravatu, ženy naopak oblékají vzdušné sukně a sandály a vůbec lehčí oděv. Navíc metabolismus je u každého jiný. Například osoba s vyšší hmotností ho má vyšší, zatímco staří lidé mají metabolismus pomalejší. Rozdíl v teplotě, který odlišuje muže a ženy, je asi tři stupně: pro muže je v budově ideální teplota 21 stupňů Celsia, zatímco pro ženy to je 24 stupňů.
„V mnohých budovách je spotřeba energie mnohem vyšší, protože klimatizace je uzpůsobena produkci tepla mužského těla,“ zdůrazňuje spoluautor studie Boris Kingma z nizozemského Lékařského centra při Maastrichtské univerzitě.
„Kdybychom měli přesnější představu o tepelné potřebě osob uvnitř budov, bylo by možné je projektovat tak, že by se vynakládalo mnohem méně energie. To by zároveň znamenalo i nižší emise kysličníku uhličitého. Je třeba omezit genderovou diskriminaci i v otázce tepelné pohody i proto, že zavedení mírně vyšších teplot klimatizace může přispět k boji proti globálnímu oteplování,“ uvádí Boris Kingma.