Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový projekt For You pomáhá ženám s rakovinou prsu

Zdraví

  13:00
PRAHA - Sdílet názory, pocity a zkušenosti z léčby rakoviny prsu a dozvědět se o novinkách v prevenci a léčbě umožní projekt For You. Ročně v Česku rakovinou prsu onemocní přes 6000 žen, zemře 1600. Jde o nejčastější zhoubný nádor u žen, během života onemocní každá devátá.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. foto: Shutterstock

Léčba díky brzké diagnóze patří v onkologii k nejúspěšnějším. V Česku žije 50 000 žen, které tento nádor měly nebo mají.

Portál umožňuje klást dotazy odborníkům, zhlédnout videorozhovory s nimi a získat praktické rady pro zdravější životní styl. Ženy mohou svěřit svůj příběh, napsat tipy a rady, pomohou tak ostatním pacientkám. V aplikaci Kalendář si mohou nastavit termíny lékařských prohlídek. Součástí projektu jsou charitativní akce. Lidé mohou přispět například na rozšíření onkologického stacionáře pro ambulantní léčbu v pražské Fakultní nemocnici Motol.

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku se díky fungujícímu screeningu až 40 procent nádorů odhalí v samém počátku, kdy se dají úplně vyléčit. Zdravotní pojišťovny hradí ženám od 45 let jednou za dva roky preventivní mamografické vyšetření prsu.

V prevenci je klíčové samovyšetření. Ženy by si měly každý měsíc ve stejné fázi cyklu vyšetřit prsa, vyšetření má dělat také gynekolog každé tři roky ženám od 20 do 39 let, dále pak každý rok. Ženy s rakovinou prsu v rodině by měl lékař odeslat ke genetické konzultaci.

Zdravý životní styl pomáhá

Zhoubný nádor prsu se může projevit bulkou, změnou tvaru prsu, tvaru či zabarvení dvorce či bradavky, vtahováním bradavky nebo výtokem z ní. Nemusí vždy jít o rakovinu, zejména u mladých žen mohou příznaky upozornit na nezhoubný útvar. Největší riziko onemocnění je u žen od 50 do 70 let.

K omezení rizika mohou ženy přispět zdravým životním stylem. Vyváženou stravou a pravidelným cvičením by si měly udržovat přiměřenou váhu. U žen po padesátce s těžkou obezitou stoupá riziko rakoviny prsu 1,6 krát. Podobné riziko přináší i nadměrné pití alkoholu. Riziko naopak snižuje těhotenství a porod prvního dítěte do 30 let věku.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat